Pożegnanie osoby bliskiej jest niezwykle ciężkie. Niestety, są takie dni. Jak pożegnać najlepiej, jaki wybrać nagrobek?

To niestety niezbyt korzystny fakt, że każdy z nas na określonym etapie życia będzie musiał pogodzić się z utratą kogoś bliskiego. Nie można właściwie na to przygotować, tym bardziej trudno pogodzić się ze śmiercią bliskiej osoby.

Cmentarz
Autor: micadew
Źródło: http://www.flickr.com

W tym samym czasie jednakowoż należy dalej żyć, musimy także przeprowadzić cały proces pogrzebowy do samego końca. Ta cała procedura ma związek z kilkoma sprawami do załatwienia, między innymi, tym który nagrobek wybrać.

To niezwykle ciężko wybrać jak najkorzystniej, czy lepsze będą nagrobki – (zobacz: nagrobki pojedyncze) podwójne, a może pomniki granitowe. Różnorodność kamienia na polskim rynku jest w stanie przyprawić o zawrót głowy. Jednocześnie, każdy z tego typu materiałów ma plusy i minusy, wokół wielu narosło sporo niezbyt poważnych mitów, wobec czego trudno się w tym wszystkim połapać. Pamiętajmy przede wszystkim, ażeby nie kupować marmuru. W naszym klimacie nie warto go stosować. Jest to bowiem wapienna skała o charakterze zasadowym, a to oznacza, że kontakt z wodą i mrozem spowoduje błyskawiczną erozję.

Powiązany artykuł -

Nagrobki
Autor: Rod Raglin
Źródło: http://www.flickr.com

Po jakimś czasie taki nagrobek będzie w bardzo niedobrej kondycji. Z tego również względu bardziej korzystnie wybrać granit (zobacz granit strzegom kolory). Używa się go dość często, bo jest to surowiec naprawdę trwały. Czasem wykorzystywany jest również piaskowiec, który przy właściwej, lecz jednocześnie dość regularnej pielęgnacji na pewno będzie skutecznym materiałem. Dość często pojawiająca się kwestia dotyczy także tego, który kamień jest bardziej trwały? Znakomita większość oferowanych typów granitu odznacza się identycznymi właściwościami. Niekiedy może się zdarzyć, że niektóre kruszce mogą pęknąć. Może się tak stać przez nagłą zmianę temperatur.

Na przykład w bardzo upalne dni czarny nagrobek jest w stanie osiągać aż siedemdziesiąt stopni Celsjusza, aż tu wnet jest zmiana pogody i spada deszcz. Jeśli tego typu granit jest w stanie przetrwać tego typu zmianę bez żadnych zniszczeń, to możemy być przekonani, że nie występują w nim wewnętrzne naprężenia, więc zachowa on idealny wygląd przez wiele lat. Może się jednocześnie wydarzyć, że dojdzie do pęknięcia. W tego typu sytuacji mamy pełne prawo, ażeby zareklamować taki produkt u kamieniarza. Najczęściej czas gwarancji waha się od 2 do 5 lat, choć oczywiście zależy to od zakładu. Pamiętajmy jednocześnie, że kamień to naturalny budulec, tak więc takie wewnętrzne naprężenia są czasami nieuniknione.

Może Cię też zainteresować –