Podstawowe informacje na temat projektowania typowych instalacji elektrycznych w domach i mieszkaniach.

W każdym chyba obiekcie przemysłowym czy domu znajduje się elektryczna instalacja. W sumie dla większości z nas jest to tak naturalne, że się nie zwraca zupełnie uwagi na to, chyba że w pewnym momencie zabraknie prądu i trzeba będzie świecić świeczkami. Dobrze zaprojektowana instalacja powinna być bezpieczna i funkcjonalna, nawet przy jakiś nieprzewidzianych kłopotach ze zwarciami albo przepięciami. Przepisy bardzo precyzyjnie określają tu wszystkie zasady, jakimi trzeba się kierować przy jej projektowaniu, a ze względów bezpieczeństwa nie należy ich łamać. Przewody elektryczne cały czas są przecież pod dość wysokim napięciem, które może być nawet powodem, z tego też powodu nie można pozwolić sobie na jakiekolwiek zaniedbania w tej kwestii. Poza tym pozorne oszczędności w formie za cienkich przewodów mogą spowodować ich zbytnie nagrzanie, a w skrajnych przypadkach nawet pożar. Najlepszą opcją będzie zatrudnienie do tego doświadczonego, który wykona wszystko w taki sposób, żeby spełnić oczekiwania inwestora i jednocześnie zachować wszystkie wymagane zasady.

sprzęt - odzwierciedlenie
Autor: Marcin Polak
Źródło: http://www.flickr.com

Jedną z ważniejszych spraw podczas projektowania tego typu instalacji jest wybór właściwych przewodów . Kable elektryczne są najczęścieprzewodom zobacz (sprawdź serwis)onane z dwóch podstawowych metali, to znaczy miedzi albo aluminium. Ze względu na dużo lepsze parametry w budownictwie jednorodzinnym znacznie bardziej popularne są miedziane kable, tak naprawdę one są standardem od około dwudziestu lat. Przewody – sprawdź serwis – przyłączeniowe miedziane są dużo wytrzymalsze na procesy chemiczne, posiadają też większą przewodność i wytrzymałość mechaniczną. Oferowane są one w wielu różnych odmianach, o średnicach od 0,2 do nawet kilkuset milimetrów kwadratowych, przez co można je precyzyjnie dopasować zależnie od mocy odbiorników.

sprzęt - selfie
Autor: Arkadiusz Sikorski
Źródło: http://www.flickr.com
Przy standardowych instalacjach przeważnie wykorzystuje się przewody o średnicy 2,5 mm2, które bez problemów starczają na większość zastosowań. Jeśli ktoś jednak by chciał korzystać z jakiś mocnych urządzeń, to konieczna będzie też bardziej wytrzymała instalacja do tego – .