Księgi rachunkowe jako skrupulatne ewidencjonowanie

Otwarcie ksiąg rachunkowych dla podatników wiodących ewidencję uproszczoną jest zawiłą operacją. Dlatego trzeba odpowiednio wcześniej zacząć przygotowania do takiego procesu. Księgi rachunkowe powinny prowadzić osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie, oraz spółdzielnie socjalne. Ustawa uznaje jednak możność polecenia prowadzenia ksiąg rachunkowych drugim osobom.

Continue reading “Księgi rachunkowe jako skrupulatne ewidencjonowanie” »

Jaka działalność musi posiadać kasę fiskalną i kiedy udostępniana jest ulga na jej nabycie?

Wraz z rozpoczęciem 2015 roku zmieniły się przepisy dotyczące posiadania kas fiskalnych.Musi je posiadać każdy, kto sprzedaje towary osobom fizycznym. Prawo dotyczyło także ryczałtowych rolników. Podatnik jednakże nie musi posiadać kasy, gdy jego roczne obroty są mniejsze niż 20 tysięcy złotych. Taka kwota dotyczy tych, którzy działalność prowadzą przez cały rok. W innych przypadkach wszelkie kwoty obliczane są w zależności od przepracowanych miesięcy.

Continue reading “Jaka działalność musi posiadać kasę fiskalną i kiedy udostępniana jest ulga na jej nabycie?” »

Ważne wiadomości powiązane z pracą – dotacje dla firm, podatek kwartalny i urlop macierzyński

Coraz więcej ludzi myśli w dzisiejszych czasach o założeniu własnej firmy. Prowadzenie przedsiębiorstwa zdoła być nadzwyczaj zyskowne oraz dochodowe, aczkolwiek zanim zaczniemy uzyskiwać jakieś zyski, wcześniej sami powinniśmy zainwestować. I tu rodzi się poważny kłopot – skąd wziąć pieniądze na założenie oraz prowadzenie firmy. Na szczęście nie musimy radzić sobie z tym sami, albowiem państwo oferuje użyteczną pomoc młodym firmom i przedsiębiorcom. Chcąc założyć firmę, możemy ubiegać się o dotacje unijne dla małych firm oferowane przez Unię Europejską. Dotacje unijne to wyborna szansa dla wielu przedsiębiorców, jacy potrzebują wkroczyć na polski (oraz być zdoła w przyszłości także zagraniczny) rynek. W dzisiejszych czasach istnieje dużo rodzajów dotacji, o które możemy się starać, powinno zaznajomić się z nimi oraz dowiedzieć się, jaka z nich będzie dla nas najmocniej dochodowa.

Continue reading “Ważne wiadomości powiązane z pracą – dotacje dla firm, podatek kwartalny i urlop macierzyński” »

Jak przebiega rozliczanie podatku VAT? Co powinno się o nim wiedzieć?

Niedawno temu zaczęły obowiązywać nowe rozwiązania prawne odnoszące się do rozliczania podatku VAT jeżeli chodzi o sprzedaż produktów objętych obciążeniem odwrotnym. Trzeba przede wszystkim mieć na uwadze, że VAT od sprzedaży towarów czy usług rozlicza sprzedawca. Jeśli jeżeli chodzi o towary, o których stanowi załącznik nr 11 do ustawy o vat sprawa wygląda odmiennie.

Continue reading “Jak przebiega rozliczanie podatku VAT? Co powinno się o nim wiedzieć?” »