Po co nam rankingi systemów operacyjnych?

Porusząjąc się w świecie internetu mamy możliwość zaczerpnąć wiedzy między innymi z branży informatycznej. W wirtualnej przestrzeni szybko odnajdziemy chociażby najnowszy ranking systemów operacyjnych. Co możemy z niego wyczytać i kiedy przydadzą się tego rodzaju statystyki? Na co uważać wchodząc na strony publikujące popularne statystyki?

System operacyjny to podstawowe oprogramowanie pośredniczące pomiędzy użytkownikiem, a sprzętem komputerowym. Ma za zadanie dostarczanie tak zwanego środowiska . Ranking systemów operacyjnych jest źródłem wiedzy o popularności systemów operacyjnych wśród użytkowników komputerów i urządzeń mobilnych. Aktualne statystyki podają, że do najpopularniejszych systemów operacyjnych należą: Windows 7, platforma Android, oprogramowanie komputerowe 8.1, Windows 10, Windows XP, oprogramowanie iPhonów iOS, Windows Vista, Linux, Windows Phone 8.1 i Windows Phone 8.

komputer
Autor: Asus
Źródło: Asus

Analizując powyższe dane o systemach operacyjnych musimy mieć na uwadze, że Windows 8 i wersja Windows 8.1 to jeden system operacyjny (Windows 8.1 jest aktualizacją Windows 8) . Czytając ranking systemów operacyjnych możemy pośrednio dowiedzieć się, które urządzenia warto kupić, ponieważ cieszą się powodzeniem wśród użytkowników, ale również jest to informacja dla producentów urządzeń, czy też firm projektujących aplikacje, w co warto współcześnie inwestować. Możliwe jest prognozowanie, które technologie będą rozwijane w przyszłości, a które odejdą do lamusa.

Aczkolwiek poruszając się po witrynach, które znajdziemy w wynikach wyszukiwania, musimy uważać na zagrożenia jakie czyhają na nas kiedy jesteśmy online (czytaj o prognozowaniu popytu). Bowiem internetowi przestępcy często wykorzystują popularność rankingów i innych pożądanych treści do swoich celów.

Jeżeli po przeczytaniu tego tekstu uważasz, że warto jest głębiej poznać to zagadnienie, to dodatkowo zerknij tutaj (www.c-l.pl/zywice-poliestrowe/).

Z tego powodu jeśli wejdziemy już na daną stronę i dostrzeżemy podejrzane reklamy, lepiej aby nie kusiło nas klikanie w napis taki jak “zabawa w słoneczko zakończona ciążą”. Może okazać się, iż jest to sposób na zawirusowanie naszego komputera i na przykład wyłudzenie poufnych wiadomości takich jak logowanie w serwisie bankowym. Zatem jeśli chcemy sprawdzić ranking systemów operacyjnych, lepiej odwiedzać wyłącznie znane nam strony.