Pieniądze na firmę – dotacja unijna, czy kredyt w banku?

Przez wzgląd na zastaną sytuację na rynku pracy – niemałe bezrobocie i niewielkie wynagrodzenie – wiele osób podejmuje decyzję o rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej. Większość obszarów działania potrzebuje nabycia specjalnych urządzeń, dobrze jest posiadać też środki na zamówienie strony internetowej, albo rozreklamowanie firmy. Jak zorganizować na to wszystko fundusze?

Dotacja z UE
Wbrew pozorom, dzisiejszy rozpoczynający karierę przedsiębiorca ma bardzo ułatwiony start w porównaniu do osób, które zakładały firmę w czasach, gdy Polska nie była członkiem Unii Europejskiej. Aktualnie dostępne są przecież środki unijne dla małych firm, można również wziąć ratę (zobacz odnośnik do strony) gotówkowy, czy kredyt hipoteczny.

Zanim jednak zdecydujemy się na pomoc finansową, trzeba zastanowić się, jakie rozwiązanie będzie dla nas najdogodniejsze. W przypadku dotacji unijnych trzeba mieć na względzie, iż w celu ubiegania się o dofinansowanie, trzeba opracować naprawdę dobry biznesplan. Niektóre typy działalności gospodarczej są wyłączone z dotacji unijnych, dlatego trzeba upewnić się, czy wybrana przez nas dziedzina firmy spełnia wymogi formalne. Czytaj też .

Przyjmując pieniądze unijne, zobowiązujemy się prowadzić działalność przez co najmniej rok. Jeżeli przed upływem 12 miesięcy firma upadnie, będziemy musieli oddać pozyskane fundusze. Kredyt hipotecznracie (zobacz pełna analiza)obre rozwiązanie kiedy posiadamy jakąś nieruchomość. Dawniej musiałaby to być nieruchomość, powiązana ściśle z prowadzoną firmą, obecnie coraz więcej placówek finansowych przyznaje tego typu kredyt właściwie na dowolnie wybrany cel (czytaj więcej).

Kredyt gotówkowy to zwykle najbardziej niekorzystne wyjście. Tego typu pożyczki mają wysokie oprocentowanie, a suma, jaką możemy zaciągnąć, jest znacznie ograniczona. Funkcjonują jednak specjalne kredyty gotówkowe dla właścicieli firm. Odznaczają się one atrakcyjniejszymi warunkami i w wielu przypadkach stają się najprostszym sposobem na to, żeby zaistnieć na rynku. (więcej informacji)

Bez względu na to, czy zapragniemy pozyskać środki unijne dla małych firm, czy zaciągnąć kredyt hipoteczny albo gotówkowy w banku, musimy liczyć się z tym, iż czeka nas trochę spraw formalnych. Bądźmy na to przygotowani i zacznijmy starania o wsparcie finansowe odpowiednio wcześnie, tak, żeby w wybranym czasie firma mogła zacząć działać.