Pewne dokumenty trzeba zniszczyć

W wielkich i mniejszych firmach potrzebne są niszczarki. Niszczenie dokumentów to poważna sprawa. Jeszcze całkiem niedawno dokumenty wystarczyło podrzeć i wyrzucić do kosza. Teraz w związku z przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych i w związku z tym, że firmy wolą by jakiekolwiek informacje jej dotyczące nie trafiały poza bramy przedsiębiorstw, ważne jest by móc od ręki zniszczyć niektóre dokumenty.

worki z dokumentami pociętymi przez niszczarkę dokumentów
Autor: Neal Jennings
Źródło: http://www.flickr.com

W związku z różnego rodzaju klauzulami, które nie pozwalają na przetwarzanie danych osobowych itp. dostanie się dokumentów z informacjami dotyczącymi jakiejś osoby lub firmy w niepowołane ręce mogłoby okazać się katastrofą. Dlatego tak ważne jest by upoważnione osoby zajmowały się niszczeniem dokumentów. W dzisiejszych czasach są firmy zajmujące się niszczeniem dokumentów. Oczywiście niszczarki biurowe, niewielkich rozmiarów nadal są potrzebne, ale do dużych partii dokumentów wynajmuje się zawodowców. Dodatkowo firmy te zajmują się niszczeniem różnego rodzaju nośników danych, więc nie tylko papierowe dokumenty (kliknij), ale też te zapisane na płytach czy innych nośnikach są przez nie profesjonalnie niszczone jak na Era palenia ogniska w metalowych kubłach na śmieci i palenie wszelkiej dokumentacji jest mało profesjonalne i często nie do końca skuteczne. Lepiej, więc zapłacić za porządne usługi, a nie bawić się w „harcerzy”.

Zdarza się tak, że dokumenty, które wrzuciliśmy do niszczarki są potrzebne. Jednak nie ma możliwości ich odzyskania. Niestety jesteśmy jedynie ludźmi i mamy prawo do błędów. Niszczarka to świetne urządzenie, które pozwala pozbyć się w cywilizowany sposób papierów, które nie powinny trafić do niepowołanych rąk. Jednak zdarza się tak, że do niszczarki trafiają pisma, które są potrzebne w całości. Choć oczywiście niszczarki, tak jak wszystkie urządzenie ma swoje plusy i minusy. Powinnismy też kilka razy się zastanowić, czy przekazywać profesjonalistom jakieś dokumenty (hiperłącze do strony) do zniszczenia, bo wtedy nie będzie już możliwości odzyskania danych. W niektórych sprawach nie ma odwrotu, więc dobrze jest pomyśleć nim podejmie się jakąś nieodwołalną decyzję.