Parę wskazówek odnośnie inwestowania funduszy.

W jaki sposób zainwestować dodatkowe środki finansowe? Akcje, obligacje, a może kupno budynków? Ostatnimi czasy coraz większym popytem cieszą się tereny inwestycyjne. Co powinniśmy wiedzieć, nim pomyślimy o szukaniu takich terenów do zakupu? Warto przedtem zebrać podstawowe informacje o popycie i podaży. Ostatnimi czasy wartość gruntów zaczęła iść w górę i odczuwa się ożywienie w tej dziedzinie gospodarki.

tereny inwestycyjne
Autor: Dariusz Białkowski
Źródło: http://www.flickr.com

Duży wpływ na cenę ma rzecz jasna lokalizacja – w szczególności na obszarze większych aglomeracji, porównaj . Bardzo istotne jest również przeznaczenie terenu, wskazane w planach zagospodarowania. Niemałe znaczenie dla cen ziemi ma też forma własności. Widać odczuwalną różnicę pomiędzy cenami gruntów będących we własności, a tymi, jakie są w użytkowaniu wieczystym. Na co mogą zostać wykorzystane tereny inwestycyjne? Kupioną działkę można wykorzystać do budowy różnych budynków produkcyjnych, hoteli i restauracji, centrów handlowych. Jednym z wyjść są także magazyny do wynajęcia. Firmy czasem nie chcą we własnym zakresie inwestować w nie, może też zdarzyć się tak, iż brak im czasu na budowę. Dlatego magazyny do wynajęcia cieszą się dużym powodzeniem, zwłaszcza, jeżeli są w dobrej lokalizacji. Bardzo istotne jest, w którym miejscu umiejscowiony jest magazyn, oraz co jest w jego pobliżu – to może być zasadnicze dla wynajmującego. Bezproblemowy dojazd do magazynu jest jego pierwszym atutem. Nie bez znaczenia jest także wyposażenie magazynu i jego dopasowanie do potrzeb wynajmującego. Najczęściej po pierwsze trzeba wziąć pod uwagę rozmiary budynku. Klienci, w zależności od gatunku prowadzonej działalności, mogą zwracać uwagę na to, z jakiego materiału zbudowany jest magazyn, czy jest ogrzewany i klimatyzowany.

hala magazynowa

Dobrze jest, jeśli wyposażony jest w pomieszczenie socjalne, czy też opcję wynajęcia w okolicy powierzchni biurowej – sprawdź to. Bardzo istotnym czynnikiem będzie zabezpieczenie magazynu systemem alarmowym. Magazyny do wynajęcia muszą posiadać odpowiednio duży parking, dostosowany do wjazdu i manewrów dużymi samochodami. Gdy rozważacie, czy kupione tereny inwestycyjne przeznaczyć na halę sprawdźcie, jaka konkurencja jest w danym rejonie – najprostszym sposobem szukania takich ofert jest oczywiście sieć. Jeśli zatem macie niedużą konkurencję lub fantastyczny plan, może warto pomyśleć o tym, by tereny inwestycyjne przeznaczyć akurat na to.