Otwierając własną firmę, powinieneś mieć świadomość, jak postępować w konkretnych sytuacjach

Liczna grupa osób waży się otworzyć swoją firmę, ponieważ nie mają ochoty pracować na czyjś rachunek. Nieważne, czy chodzi o działalność jednoosobową czy przedsiębiorstwo zatrudniające pracowników, właściciel jest obligowany do przestrzegania ustalonych przepisów. Warto je przyswoić, żeby być świadomym, jak postąpić w określonych wypadkach.

Czy będziesz wiedział, jak otworzyć działalność gospodarczą – (czytaj więcej)?

Własna działalność gospodarcza okazuje się marzeniem wielu osób, jednak nie każdy umie ją uruchomić. Wymyślenie dobrego planu nie jest wystarczające, należy jeszcze zapoznać się z aktualnymi przepisami oraz postępować według ich założeń. Uruchomienie własnej firmy to sporo formalności, jak chociażby koncesje, rejestry, deklaracje dotyczące formy opodatkowania, jak też rejestracja firmy w wielu urzędach i instytucjach. Nie wolno niczego zaniechać, bowiem skutkuje to nieprzyjemnymi konsekwencjami.

Posiadam już firmę, co teraz?

dokumenty
Autor: Epicantus
Źródło: http://www.flickr.com

Z momentem, kiedy uruchomi się własną działalność gospodarczą, należy zdecydować się na najlepszą formę opodatkowania dochodów. Z myślą o podatnikach zaplanowano szereg różnorakich deklaracji, przy pomocy których określają oni wysokość własnych dochodów. Deklaracja vat 7 (znajdziesz to na stronie) jest przeznaczona dla podatku od towarów oraz usług. Wybierając metodę rozliczania podatku trzeba wskazać, czy zamierza rozliczać się w trybie miesięcznym czy kwartalnym. Warto zaznaczyć, że dokonując optymalnego wyboru w sprawie metody rozliczania, można sporo zaoszczędzić.

Jeżeli zainteresował Cię opisany zagadnienie, poznaj kluczowy link, gdzie odnajdziesz dodatkowe info. Pogłęb swoje wiadomości!

Jeżeli trzeba odprawić zatrudnioną osobę

Czasami mają miejsce sytuacje, kiedy umowa o pracę zostaje rozwiązana z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Skrócenie okresu wypowiedzenia ma szansę wystąpić jednostronnie na wniosek pracodawcy albo za porozumieniem stron. Do pierwszej sytuacji dochodzi jedynie wtenczas, gdy okres wypowiedzenia wynosi trzy miesiące, wówczas czas ten może zostać skrócony do jednego miesiąca, a pracownikowi przysługuje zadośćuczynienie. W przypadku występowania porozumienia stron dotyczącego skróconego okresu wypowiedzenia pracownik nie dostaje za skrócony czas żadnego odszkodowania.

Zobacz ten interesujący artykuł a jeżeli interesuje Cię więcej danych na omawiany temat to odkryj więcej – odnajdziesz więcej danych na to zagadnienie.

Okres ten nie bywa także zaliczany do stażu pracy.