Ostrożny zawżdy ubezpieczony – dlaczego jest to takie ważne?

Jeżeli w trakcie urlopu zamyślasz żeglować, jeździć konno, skakać z samolotu uprawiać sport wyczynowo, nurkować z aparatem oddechowym, brać udział w polowaniach, uprawiać wspinaczkę górską, czy speleologię powinieneś poszerzyć własny turystyczny pakiet ubezpieczeń o ubezpieczenie sporty ekstremalne. W przypadku, gdy wybierasz się na eskapadę z biurem podróży, otrzymujesz z reguły podstawowy pakiet turystyczny, zwany standardowym. Złożony jest on zwykle z ubezpieczeń od konsekwencji nieszczęśliwych wypadków (NNW) a także kosztów leczenia (KL).

ubezpieczenie - koło ratunkowe
Gdy jednakże spędzasz urlop związany z ryzykiem, musisz dopłacić do ubezpieczeń określonych w pakiecie bazowym. W przypadku uprawiania sportów ekstremalnych bądź sportów dużego ryzyka koszta ubezpieczenia mogą zwiększyć się nawet do 300 % w stosunku do ubezpieczenia standardowego.

Jest to zależne od propozycji, zakresu a także sumy ubezpieczenia, na którą się zdecydujesz, więcej tutaj. Jednakże warto to zrobić, gdyż w razie wypadku ubezpieczenie obejmie też między innymi koszt akcji ratowniczej, poszukiwań przez służby ratownicze, w tym koszty śmigłowca. To niezwykle drogie działania. Jak wypływa z informacji jednej z jednostek ubezpieczeniowych, koszt transportu rannego narciarza z gór do najbliższego szpitala to w przybliżeniu 3 tysiące euro.

Z kolei akcje poszukiwawcze z wykorzystaniem helikoptera i kilku ratowników to wydatki w przybliżeniu kilkudziesięciu tysięcy euro. Jeśli więc jedziesz na wycieczkę z biurem turystycznym i pragniesz uprawiać tego rodzaju sport, powiadom o tym biuro. Każdy legalnie funkcjonujący touroperator musi swojego klienta ubezpieczyć, również oferując mu polisę w związku z uprawianiem sportów ekstremalnych.

W większości wypadków biura same proponują klientowi ubezpieczenie sportowe, względnie wymagają pisemnej deklaracji, iż się z takowej propozycji rezygnuje, bo na przykład wykupiło się ubezpieczenie (sprawdź więcej) gdzie indziej.

Obecnie niełatwo jest wyszukać istotnie niebanalny portal. Jeśli masz podobny problem, to zalecam ten portal (http://www.mega-pol.com/6,13,wyburzenia.html). Są tam zamieszczone ekscytujące informacje.

Polisę turystyczną możesz nabyć niezwykle prosto przez internet, bez opuszczania mieszkania. Gorzej będzie, jeśli obieżyświat wykupi w biurze podróży podstawową usługę, zaś na urlopie zdecyduje się na praktykowanie sportów ekstremalnych po czym wydarzy się nieszczęśliwy wypadek. Wtedy podróżny sam musi pokryć niezwykle wysokie koszta hospitalizacji.