Oprawa publikacji książkowych może być najbardziej realną sztuką. Tym właśnie jest porządna sztuka introligatorska. Czy wiesz czemu jest tak ważna?

Sztuka introligatorska było w ciągu wieków rzemiosłem, jak wiele innych. Dopiero w późniejszym okresie to zajęcie awansowało do miana sztuki, gdyż określane tym mianem introligatorstwo artystyczne zaczęło zdobywać niezwykłe uznanie na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku. Artystyczna oprawa książek stała się wobec tego w kręgu zainteresowań mnóstwa znanych artytstów.

zobacz
Autor: drukarniakid.pl
Źródło: drukarniakid.pl
Wtenczas, gdy zaczęła się przemysłowa oprawa książek, to introligatornia przestałą być niezależnym od drukarni bytem. Książka była przygotowywana już dla odbiorcy w sposób przemysłowy, był w ten sposób oprawiona, tak więc nie musiał on udawać się do introligatora. W tym samym czasie, ta dobrowolność wybierania, to znaczy, iż nie musimy już polecać introligatorowi oprawiać, stała się na pewno prawdziwym kołem napędowym wiosny artystycznej oprawy książek. W ten sposób właśnie, kiedy przemysłowy hurt książki upowszechnił się na stałe, jako opcja pojawiła się książka oprawiona z prawdziwym artyzmem.

Te drogocenne, numerowane egzemplarze stały się jakby ostoją starego arystokratycznego rodowodu książki. Każda więc biblioteka prowadzona w domu musiała posiadać w swoich zasobach wspaniałe książki artystyczne. To stało się swoistą modą pośród wyższych klas społeczeństwa. Wywołało to zapotrzebowanie na introligatorstwo artystyczne.

Interesująca wiadomość? Jeśli tak myślisz, poza tym sprawdź ten odnośnik – zobaczysz o wiele więcej w ofercie, która dotyczy omawianej tu kwestii.

W ten|W taki sposób wyodrębniły się również specjalizacje.

Tusz do drukarki
Źródło: http://www.sxc.hu
To znaczy, iż oprawa artystyczna zajmowała się wykonywaniem doskonałych opraw artystycznych, zaś tradycyjna introligatornia tworzyła popularne i nakładowe zlecenia.

Ona jest naprawdę niebanalna – uczciwie zalecamy tą treść. Jeśli masz ochotę powiększyć obszar swej wiedzy na taki temat, to kliknij ten link.

Dzięki temu książki oprawione artystycznie zyskała nową jakość. W Polsce niestety nie prosperowała tak wspaniale, jak w wielu innych krajach. Przedwojenne oprawy były przykładowo doskonale dopracowane technicznie, jednak w przeważającej większości pod względem artystycznym nie były wybitnie innowacyjne.

Natomiast po wojnie sztuka introligatorska prawie przestała działać. Istniały warsztaty czy spółdzielnie, w których sprzedawano galanterię introligatorską, dokładnie, jednak nic poza solidne rzemiosło. Dzisiaj na szczęście powrócono do dobrych tradycji, dlatego też wytwory introligatorskie są na coraz wspanialszym poziomie. Szukasz dobrego introligatora? Być może introligatornia Wrocław będzie dobrym wyborem.