Opóźniony lot, prawa klienta a odszkodowanie – co warto wiedzieć na ten temat?

Na wymarzone wakacje w egzotycznych krajach oczekujemy zwykle cały rok. Najczęściej do tych miejsc lecimy samolotem. Przygotowani na podróż, udajemy się na lotnisko. I tu napotykamy problem – wycofano nasz lot. Co wtedy? Jako pasażerowie możemy bez problemu wystawić pismo z reklamacją, jaka zagwarantuje nam zwrot pieniędzy. Istnieje kilka przypadków, kiedy przysługuje nam odszkodowanie.

samolot
Autor: xlibber
Źródło: http://www.flickr.com
W sytuacji opóźnienia lotu spedytor musi zagwarantować posiłki oraz napoje swoim klientom. Oczywiście musi to zrobić proporcjonalnie do okresu oczekiwania na kolejny przelot. Jeśli z różnych powodów lot odbędzie się kolejnego dnia, lotnisko musi zagwarantować nocleg np. w hotelu. Natomiast w przypadku opóźnienia ponad pięć godzin nabywca może zrezygnować z lotu i żądać zwrotu pieniędzy za kurs. Trzeba pamiętać, że skarga uwzględnia też sytuację, kiedy to samolot został anulowany.

Jeżeli pragniesz zdobyć zbliżone dane na prezentowany wątek, to najpierw zerknij tutaj i przenieś się do źródła, a odnajdziesz tam szereg nowych wiadomości.

Wówczas linie lotnicze muszą w ciągu siedmiu dni oddać pieniądze za bilet. Również odzyskamy swoje pieniądze, jeśli nie zostaliśmy poinformowani o odwołanym locie lub nie otrzymaliśmy żadnej innej opcji. Prawo wspomina o okolicznościach, w jakich linie lotnicze nie wpuszczą klienta na pokład. Zdarza się to zazwyczaj, jeśli ilość sprzedanych lotów jest wyższa niż ilość miejsc w samolocie (opóźniony lot odszkodowanie). Tutaj należy nam się odszkodowanie zależne od czasu trwania lotu. Ponadto, jak napisano powyżej jeśli przytrafi się opóźniony lot odszkodowanie z pewnością będzie wypłacone.

W Europie znane firmy lotnicze dobrze wiedzą, iż akty prawne nakładają na nie obowiązki wobec pasażerów. Nie mogą też ryzykować utraty dobrej renomy, na jaką pracowali przez lata. Jeżeli wpływają reklamacje, takie linie bez większych problemów oddają klientom pieniądze w dosyć krótkim czasie. Normą są pisemne przeprosiny oraz rekompensata w postaci bezpłatnego lotu czy sporego upustu. Taka postawa firm jest potwierdzeniem, iż dobra renoma jest cenniejsza niż niewielkie dodatkowe nakłady ze strony przewoźnika. W Polsce jest różnie.

Jeśli analizujesz prezentowany tekst, to znaczy, że niezwykle Cię zafascynował. Skoro tak, to przekonaj się (http://www.ewidencjamajatku.pl/dlaczego-warto), że odmienne portale również posiadają ważne wiadomości.

Okres, w jakim oczekuje się na zamknięcie sprawy to średnio klika dni, czasem nawet klika tygodni w zależności od przypadku. Niestety bywa, że firma nie uwzględnia naszego roszczenia. Zostaje wtedy droga prawna. Prawo mówi o rozporządzeniu UE, która omawia wszelkie przypadki odszkodowań, które muszą wypłacać linie lotnicze (sprawdź prawa pasażera).