Odpowiedzialna i wymagająca praca dla absolwentów budownictwa

Mnóstwo osób, które kończą budownictwo chce uzyskać uprawnienia kierownika budowy. Jest to jednak ogromnie trudne, bo trzeba zdać skomplikowany test i mieć długie doświadczenie pracy na budowie.

tablica budowy
Autor: Szymon Sieciński
Źródło: http://www.flickr.com

Kierownik budowy to osoba, która jest odpowiedzialna za całość prac, jakie mają miejsce na każdej budowie – zerknij na propozycję firmy wykonującej przeglądy budowlane – przejdź na stronę. Jeżeli stawiamy dom, musimy nawiązać współpracę z osobą, która ma odpowiednie uprawnienia. Jednakże aby je zdobyć, trzeba poświęcić dużo czasu. Dlaczego? Na początku trzeba skończyć kierunkowe studia. Potem odbyć staż we właściwym biurze projektowym, a po tym staż w firmie budowlanej – doświadczenie zdobywane w trakcie budowy jest w takim przypadku nieodzowne. Co ogromnie istotne – wszystko musi być właściwie udokumentowane, zgodnie z obowiązującymi zasadami. Na koniec należy zdać właściwy egzamin przed stosowną komisją. Jednakże zdanie tego testu jest bardzo ciężkie – przyszły kierownik budowy – sprawdź – nie ma łatwego zadania. To jednakże jest konieczne – piastowanie takiej funkcji jest związane z wieloma obowiązkami, na tej osobie spoczywa wielka odpowiedzialność: . To od jej doświadczenia nie raz uzależnione jest bezpieczeństwo nie jedynie pracowników zatrudnionych na budowie, lecz także przyszłych użytkowników budynków.

Każdy kierownik budowy musi dobrze wiedzieć, co odbywa się na wszystkich etapach budowy. To on zawiaduje kolejnością danych etapów, podejmuje decyzje w niepewnych sprawach, zarządza pracownikami. To on odpowiada za wszystkie opóźnienia i tym podobne. Także on zostanie pociągnięty do odpowiedzialności, jeśli wydarzy się jakiś wypadek. Zatem mimo iż to dobrze płatna praca, opłaca się zastanowić, czy damy sobie radę z ogromem odpowiedzialności i czy nie będą nam przeszkadzać liczne wyjazdy.