Odkurzacz centralny – do czego jest przeznaczony? Co trzeba o nim wiedzieć?

Fundamentalna różnica między zwykłym odkurzaczem a odkurzaczem centralnym polega na tym, że w przypadku drugiego z wymienionych wykorzystywany jest wyłącznie wąż ssący. Wsadza się go do gniazda znajdującego się w ścianie, zamiast do odkurzacza.

odkurzacz
Autor: MIKI Yoshihito
Źródło: http://www.flickr.com
Dzięki temu, że jednostka centralna, jeżeli chodzi o odkurzacz centralny, wytwarza sporo większe podciśnienie, a także przepływ powietrza jest większy, sprzątanie przy pomocy tej maszyny jest znacznie skuteczniejsze.

Jeśli znajdziesz w tym artykule coś ciekawego dla Ciebie, to szybko zbadaj obowiązkowo także tamto opracowanie – w nim też zobaczysz wiele interesujących informacji.

Powinno się wspomnieć, że by osiągnąć zamierzony efekt nie ma konieczności odkurzania tak długo, jak przy zastosowaniu zwykłego odkurzacza. Wypada nadmienić, że nie mamy do czynienia z hałasem w trakcie sprzątania. Warto podkreślić, że odkurzacz centralny działa na zasadzie, że podłączamy rurę do gniazda, które jest zlokalizowane w ścianie. Maszyna nie musi być podłączona do prądu.

Odkurzacz centralny może być także wyposażony między innymi w automatyczne szufelki. Najważniejszym komponentem omawianych maszyn jest jednostka centralna. Jej rolą jest wytwarzanie podciśnienia i zasysanie powietrza, które potem jest oczyszczane i wydmuchiwane na zewnątrz budynku. Dostępne są liczne jednostki centralne, większych rozmiarów czy mniejszych rozmiarów, o większej bądź mniejszej mocy, a także z różnych półek cenowych – Beam – sprawdź (beam odkurzacze). Jednostkę centralną można umieścić w garażu, piwnicy czy w pomieszczeniu gospodarczym. Najistotniejsze, by lokalizacja ta nie była narażona na wilgoć i znajdowała się z dala od pomieszczeń mieszkalnych. Na rynku znaleźć można jednostki kompaktowe oraz modułowe. Jednostki modułowe są mają mniejsze rozmiary i wszystkie ich komponenty są ulokowane w jednej obudowie.

Jeżeli chodzi o jednostki modułowe to składają się one z dwóch komponentów. Zaopatrując się w odkurzacz centralny dobrze jest zwrócić uwagę przede wszystkim na siłę ssania. Jeżeli mowa o dodatkowym wyposażeniu to sprawdzi się wbudowane gniazdo ssawne. Przy zastosowaniu centralnego odkurzacza jest opcja odkurzania na sucho lub na sucho-mokro. Instalowanie odkurzacza centralnego nie należy do spraw najtańszych. Jednak może okazać się bardzo funkcjonalnym rozwiązanie, które z pewnością warto zastosować.