Ochronnik przeciwprzepięciowy niezbędny w domowej instalacji elektrycznej

Każda instalacja, jaka została zainstalowana w budynku mieszkalnym posiada konkretne zabezpieczenia i urządzenia służące do ochrony.

W instalacji gazowej montowane mogą być zabezpieczenia – http://afg.poznan.pl/oferta/sterowanie-pomp/9 -, złączone z domowymi czujnikami, które sygnalizują, w momencie, kiedy z takiej instalacji zaczyna ulatniać się gaz mogący zagrozić bezpieczeństwu człowieka. Natomiast w instalacji grzewczej montowane są takie zabezpieczenia – www.afg.poznan.pl/oferta/systemy-przewietrzania-230vac/35/cp-03-centrala-przewietrzania-23 -, które chronią ją przed przegrzaniem, mogą przykładowo aktywować zawór wody osiągającej niezwykle wysoką temperaturę, wówczas zaczyna ona wylewać się na kotłownię i powoduje spadek temperatury na piecu. Własne bezpieczniki ma również instalacji elektryczna. Jednym z nich jest ochronnik przeciwprzepięciowy, który spełnia w tego rodzaju instalacji różne funkcje. Sprawdź stronę – Pelex Electric Może on na przykład chronić instalację elektryczną przed jakimś uszkodzeniem z chwilą, gdy na dworze panuje burza połączona z większymi wyładowaniami elektrycznymi. Dobry ochronnik przeciwprzepięciowy potrafi wtedy obniżyć napięcie samej instalacji elektrycznej i przełączać je pomiędzy istniejącymi poziomami, a w razie konieczności prowadzi do wyłączenia domowych bezpieczników. Mogą one zostać ponownie aktywowane przez domowników w wybranym przez nich momencie.

Aby ochronnik przeciwprzepięciowy mógł funkcjonować w konkretny sposób, musi być właściwie zainstalowany. Można także wybierać spośród rozmaitych rodzajów ochronników. Dlatego najlepiej jest, jeśli taki ochronnik montowany jest przez fachowców przed przekazaniem całej instalacji do użytku. Dzięki temu będziemy mogli mieć pewność, że cała instalacja będzie działała bez zarzutu.

sprzęt - selfie
Autor: wiktor jedrzejczak
Źródło: http://www.flickr.com

Podstawową częścią wspomnianej instalacji, która świadczy o tym, w jakim jest ona stanie, będzie skrzynka z poszczególnymi bezpiecznikami, w której znajdzie się także ochronnik przeciwprzepięciowy. (Sprawdź dalej) Po zainstalowaniu zostanie ona zaplombowana w części odpowiedzialnej za pomiar zużywanego prądu, a nad nią zlokalizowane będą bezpieczniki, które zostaną wyłączone w momencie dużego napięcia. Domownicy w łatwy sposób będą mogli rozeznać się, kiedy doszło do jakiegoś spięcia w instalacji, ponieważ spowoduje ono przesunięcie bezpieczników w dół. Ich podniesienie zwykle powoduje ponowne włączenie prądu.