Ochrona naturalnego środowiska na co dzień czyli w jaki sposób da się pomóc naszej przyrodzie

Nasza cywilizacja wytwarza każdego dnia tysiące ton nieczystości i śmieci. Spora ich ilość jest już odpowiednio przetwarzana, ale niestety nie całość. Widać to zresztą bardzo dobrze na przykład w naszych lasach, w których na dzikie wysypiska wciąż są wysypywane nowe odpady i śmieci.

kosze przeznaczone do segregacji śmieci
Autor: Matthias Buchmeier
Źródło: http://www.flickr.com

Niestety nadal wiele osób nie ma świadomości tego, że takim zachowaniem przyczyniają się do powiększania zanieczyszczenia i tak już ogromnie zabrudzonej Ziemi. Ludziom takim będzie się wydawać, że wyrzucając worek (wytrzymałe worki z folii) w lesie pozbywają się problemu, lecz te odpadki są później roznoszone przez wiatr i dzikie zwierzęta, zaśmiecając czasami spory obszar. Dla osoby wyrzucającej tak śmieci jakieś tam oszczędności będą – przecież nie będzie ona musiała ponosić opłat z tego tytułu. Lecz już dla środowiska szkody są bardzo duże, bo niektóre z tych zanieczyszczeń mogą się rozkładać nawet parę tysięcy lat. Z tego też powodu tak ważne jest, żeby jak najmniej śmieci było wyrzucanych w miejscach do tego nie przeznaczonych, szczególnie że odbiór odpadów Warszawa na terenie naszego kraju działa coraz sprawniej. Dzisiaj każde gospodarstwo powinno posiadać podpisaną umowę na wywóz śmieci z jedną z firm, która zajmuje się takimi usługami. Od niedawna śmieci powinno się sortować – chodzi w tym przede wszystkim o to, aby możliwie ich jak najwięcej można było jeszcze raz wykorzystać.

Gospodarstwa sortujące odpady mają dużo niższe ceny, a różnice mogą sięgać w części miejscowości nawet pięćdziesięciu procent. Osobno należy więc gromadzić suchą frakcję, do jakiej zaliczają się przede wszystkim papier i tworzywa sztuczne, a osobno organiczne odpadki. W większości śmietników ustawione są także wydzielone pojemniki na butelki, dzięki czemu coraz większa jego ilość trafia do powtórnego przerobu. Z kolei najróżniejsze elementy ze stali i wykonane z metali kolorowych chętnie kupi każdy skup złomu Warszawa – nie tylko pomoże się w ten sposób środowisku naturalnemu, ale dodatkowo można będzie zarobić trochę pieniędzy, bo niektóre rodzaje metali skupowane są w dość wysokich cenach.