Prawa pasażera, odszkodowanie za opóźniony lot

Jeżeli pomyślimy o liniach lotniczych, to przeważnie przychodzi nam do głowy, dokąd ędziemy musieli polecieć samolotem albo w którym miejscu ostatnio byliśmy. Część osób myśli o uszkodzonych walizkach lub o bagażach, które poleciały dalej i na które było trzeba czekać. Część osób wspomina czekanie na opóźniony lot. Bardzo często nie otrzymało się za to żadnej rekompensaty. Czemu? Bo nie bierzemy pod uwagę, że kiedy firma lotnicza sprzedaje nam bilety, to mają wobec nas pewne zobowiązania.

lotnisko
Autor: Benson Kua
Źródło: http://www.flickr.com
Musimy wiedzieć o tym, że istnieje coś takiego jak prawa pasażera. Jasne jest, że przewoźnik również posiada prawa, jeśli pogoda jest zła, to nie zgodzi się na to, by samolot miał gdzieś lecieć. Oczywiście ma do tego prawo.

Czy komentarze z witryny pod tym tekstem Cię zainteresowały? Może chciałbyś coś do nich dodać? Będzie to dla nas z pewnością niezmiernie istotne.

A my będąc pasażerami osiadamy prawo do dokładnej informacji, czemu nasz lot się opóźnia. Jeżeli jednak lot jest opóźniony nie ze względów bezpieczeństwa, a w związku z zaniedbaniami przewoźnika, to pasażerowie zyskują prawo (zobacz sprawdź naszą propozycję http://www.winski.pl) domagać się zwrotu środków wydanych na bilet. Ogółem w sytuacji, kiedy lot zostaje opóźniony przewoźnik ma obowiązek zaserwować jedzenie i picie pasażerom, a w sytuacji, gdy mają całą noc oczekiwać na lot, przewoźnik musi załatwić im nocleg. Niestety nie zawsze tak jest, możemy stwierdzić, że prawa pasażera bywają łamane – poznaj prawa pasażera. Ale trudno to ustalić, jeśli nikt nie domaga się czegokolwiek od przewoźnika, który zrobił coś źle.

Opóźniony lot

Lot jest opóźniony i co teraz? Każdy, kto znalazł się w takiej sytuacji dobrze wie, że nie jest to nic miłego. O ile nigdzie się nie spieszymy, to nie jest to jakiś wielki kłopot, ale mimo wszystko nie mamy ochoty przesiadywać bezczynnie kilka godzin na lotnisku. Gorzej, gdy mamy mieć przesiadkę na kolejny lot, bo nikt nie będzie wstrzymywał dla nas lotu następnego samolotu rejsowego.

Dlatego należy nam się odszkodowanie za opóźniony lot. Niewiele osób ma tego świadomość, ale można ubiegać się o takie odszkodowanie. Oczywiście, jeśli opóźnienie nie przekroczy 2 godzin. Dwie godziny to czas dopuszczalny opóźnienia, względem planowanego czasu wylotu. Dlatego jeżeli mamy mieć przesiadki na kolejne rejsowe loty, to najlepiej posiadać w zapasie na takie przesiadanie się trochę więcej czasu – sprawdź, jak otrzymać odszkodowanie za opóźniony lot. Bo jasne jest, że lepiej chwilę poczekać niż chwilę się spóźnić.