Zobacz wzmacniacz anteny satelitarnej

Zakup i instalacja anteny satelitarnej niosą za sobą szereg pytań i czynności, które trzeba spełnić zanim antena zacznie bezproblemowo pracować. Uwzględniając budownictwo, lokowanie w terenie, a nawet warunki atmosferyczne, istotne staje się prawidłowe zainstalowanie anteny z odbiornikiem. Podobnych kłopotów nie mają właściciele nadajników cyfrowych.

Piloty do tv
Autor: Kelly Sikkema
Źródło: http://www.flickr.com
Wielkości talerzy anten satelitarnych (antena telewizyjna) rozpoczynają się od 60 cm średnicy. W nomenklaturze twórców uznawane są jako małe. Talerze rosną niemal proporcjonalnie aż do 120 centymetrów – talerz tej wielkości to koszt blisko 120-140 złotych. Gabaryty większej średnicy oznaczają duży skok cen i różnic między producentami. Za „duże”, 1,5-metrowe talerze możemy zapłacić blisko trzysta, czterysta (są i anteny za tysiąc złotych). Standardowa, używana w gospodarstwach antena satelitarna ma talerz o średnicy 85 cm lub [projektowanie ulotek reklamowych] nieco większy. Egzemplarze z rozmiarem powyżej 1,5 metra to uzasadniony wybór raczej tylko dla mieszkańców przestrzeni ze słabym zasięgiem i kontaktem z satelitami.

Większość anten wykonywana jest z materiałów aluminiowych. Niemałą rolę odgrywa sam montaż popularnych czasz. Przy słabym zamontowaniu klasycznej „miski”, anomalie pogodowe (np. bardzo silny wiatr) mogą uszkodzić antenę i doprowadzić do niebezpiecznego jej upadku. Stąd też lepiej zamontować anteny satelitarne na większych śrubach i dodatkowych podkładkach – bezpieczeństwa nigdy za wiele! W nowszych generacjach anten cyfrowych znikają talerze, rosną zaś wymagania co do wzmacniaczy. Wyjątkiem są odbiorniki dookólne, z małymi talerzykami o średnicy 20-26 cm. Ich przeznaczeniem są i miejsca odludne i parapety za oknem w gęsto zamieszkanych wieżowcach. Anteny telewizyjne (kliknij tu po więcej informacji:telewizyjna cyfrowa antena naziemna) występują zwykle w parze z odbiornikami cyfrowymi. Temat zasięgu przechodzi powoli do historii – już nie chodzi tylko o talerz (paraboliczny czy offsetowy), a jakość i pasmowość zasilacza, który zapewnia cyfrową jakość materiałów. Choć strumienie analogiczne są wycofane, wielopasmowe nadajniki cyfrowe dają użytkownikom opcję podwójnego oglądania, w wersji cyfrowej i analogowej. Zasięg dobrego odbioru w antenach cyfrowych liczy się na dziesiątki kilometrów – pozwalają one na odbiór blisko 70 kanałów.