O tym, że korzystnie się szkolić nie należy nikogo uświadamiać. Nie jest to jednak takie proste? Jakie są trudności?

Ze wschodu na zachód, z południa na północ i na odwrót, wszędzie pod każdą szerokością geograficzną, ludzie uczestniczą w szkoleniach. Nie trzeba mówić nikomu, jak to jest dziś ważne, na rynku pracy, tak więc i w naszym kraju pojawiła się moda na różne szkolenia. Złożyło się na to kilka czynników, lecz najistotniejszym było wejście Polski do Unii Europejskiej, dzięki temu pojawiły się fundusze na kolejne szkolenia.

konferencja biznesowa
Autor: Betsy Weber
Źródło: http://www.flickr.com
Rozwinęło zdecydowanie rynek szkoleń. Zwiększyło to również zainteresowanie salami, które opłaca się wynająć na menedżerom (zobacz nasz odsyłacz). To istotnie spowodowało wysyp takich właśnie miejsc dedykowanych do prowadzenia szkoleń (kliknij, by przejść na stronę). Naturalnie jest ich najwięcej w pobliżu i na terenie dużych miast, lecz to nie oznacza, że nie spotkamy takich miejsc w mniejszych ośrodkach miejskich (na przykład sale konferencyjne Częstochowa). Po prostu, tam gdzie jest zainteresowanie i gdzie udaje się pozyskać pieniądze unijne, tam można przeprowadzić ciekawe szkolenie.

Sami uczestnicy płacą w dużej mierze za szkolenia, choć zazwyczaj tak jest, iż dana firma wysyła pracownika na jakieś szkolenie. Są to przeważnie szkolenia branżowe, na których warto się pojawić, konferencje, kongresy, na które firmy mają płatny wstęp, lecz dzięki wielu rabatom i innym ulgom udaje się na przykład zgłosić parę osób, a koszt szkolenia nie odstrasza. Są także ludzie, którzy pracują jak freelancerzy i sami sobie finansują przeróżne szkolenia. Oczywiście jest to zależne od poziomu danego człowieka, na co sobie może pozwolić, ile zarobi w danym roku. Niemniej, wiele osób przeznacza dużą część swojej pensji na takie podniesienie kwalifikacji, gdyż są zdania, że inwestycja we własny rozwój najbardziej się opłaca i zapewne szybko się zwróci.

Takie podejście jest bardzo dojrzałe i godne pochwały, no ale można czasami jedynie sobie o tym pomarzyć, bo w życiu freelancera są lepsze i gorsze dni, lepsze i gorsze miesiące, więc różnie to wygląda z funduszami na takie szkolenia. Niektórzy sobie mogą pozwolić na więcej, inni na mniej.

Gdy będziesz szukać pokrewnych informacji na wątek poruszany w opisywanym tekście, to wejdź tu program afiliacyjny – na pewno te artykuły też Cię zaciekawią.

Zależne jest to od branży, od zawodu i od stażu pracy.