O tym jak ważna jest odpowiednia utylizacja zagrażających środowisku odpadów. Co powinniśmy wiedzieć na ten temat?

Wszystko ma swoje miejsce, każdy przedmiot powinien gdzieś należeć. Gdy pomyślimy o odpadach to codziennie nie myślimy nad tym, gdyż to rzecz mało ważna. Od kiedy weszła w życie nowa regulacja o segregacji śmieci sprawa troszkę się zmieniła, lecz jak pokazuje doświadczenie ludzie raczej przyzwyczaili się do tej zmiany. Pomimo to, istnieją również pozostałe sytuacje, gdy nie możemy wyrzucać wszystkich śmieci do normalnego śmietnika.

śmieci
Autor: Franco
Źródło: http://www.flickr.com
Tak jest przykładowo w okresie remontu, kiedy zbiera się dużo odpadów, typu gruz. W tego typu sytuacji najbardziej korzystnie zamówić kontener na takie odpady. Co jednak z innymi śmieciami, takimi jak utylizacja odpadów medycznych?Istnieją określone przepisy, jakie to regulują.

Zainteresował Cię analizowany w tym miejscu temat i poszukujesz poza tym dodatkowych informacji? Przeczytaj o nim znacznie więcej w tym serwisie (http://manewr.eu/kursy-prawa-jazdy/szkolenia-kategorii-t/).

Najistotniejsza jest treść artykułu 3 z dnia 27 kwietnia 2001 o odpadach. Wyrażona tam definicja o odpadach medycznych, jako o typach odpadów, które mają związek z udzielaniem zdrowotnych świadczeń, a również prowadzeniem badań i doświadczeń naukowych w dziedzinie medycyny, jest obowiązująca i odnosząca się do tej tematyki (źródło). Tego typu definicja odpadu medycznego odnosi się do każdego typu substancji ciekłej, stałej i gazowej, która powstaje w związku z działalnością medyczną. Odnosi się jednocześnie do lecznictwa zamkniętego, otwartego czy w obiektach badawczych i przeprowadzających eksperymenty na organizmach żywych. Ponadto, można do tego zaliczyć również różne instytuty, punkty weterynaryjne czy lecznice zwierząt.

Co warte podkreślenia, w takiej grupie są też odchody stałe i ciekłe (zwierzęce i ludzkie), co znaczy, iż odpadem medycznym będzie także krew czy wydzielina ludzka, a również monitor kardiologiczny czy sanitarki. Taka zawiła sytuacja powoduje, że musimy stosować skomplikowane i dość kosztowne sposoby utylizacji. W naszym kraju w każdym roku powstaje około 200 tysięcy ton takich odpadów, lecz około osiemdziesiąt procent ma charakter komunalny. Pozostałe 20 procent to odpady specjalistycznego traktowania, czyli odpady patologiczne, specjalne i infekcyjne. W sumie, i nie można się dziwić, odpady (więcej dowiesz się na tej stronie) o charakterze szpitalnym od zawsze uważano za bardziej niebezpieczne niż komunalne. Najważniejszy powód to oczywiście ryzyko skażenia środowiska różnorodnymi drobnoustrojami.

Źródło: http://utylinia.pl/