O czym warto pamiętać, kiedy zakładamy firmę

Rejestracja własnej firmy – na przekór obiegowej opinii – nie jest procesem trudnym. W niniejszym artykule opiszę podstawowe procedury, jakie powinniśmy przeprowadzić, aby założyć własną firmę.
Od początku lipca 2011 działa w naszym kraju tak zwane „jedno okienko”, dzięki któremu można zarejestrować działalność w jeden dzień.

urząd
Autor: stephen bowler
Źródło: http://www.flickr.com
Wpisów dokonuje CEIDG, jednostka podległa Ministrowi.
Pierwsze kroki musimy skierować do właściwego urzędu gminy. Potrzebnym dokumentem będzie nasz dowód a także wypełniony wniosek (zobacz pozyczka bezzwrotna 5000) CEIDG-1. Pragnąc założyć działalność przez sieć internetową, potrzebny będzie tak zwany profil zaufany. Założenie profilu zaufanego może początkowo wydawać się zbyteczne (konieczną jest wizyta w urzędzie), ale w dalszej działalności biznesowej może okazać się on bardzo przydatny (np. do posłania deklaracji podatkowych w formie elektronicznej).
Następnym krokiem jest wizyta w ZUS-ie, bowiem CEIDG przesyła do ZUS-u jedynie informację o tym, że powstało nowe przedsiębiorstwo. Trzeba jeszcze zgłosić się do obowiązkowego ubezpieczenia. Zgłoszenia dokonujemy w terminie tygodnia od zarejestrowania firmy, we właściwym wydziale. Autor

księgowość
Autor: Lucas Hayas
Źródło: http://www.flickr.com
Jeżeli jest to nasza pierwsza firma, wymagany będzie numer REGON. W przeciągu 7 dni od przesłania przez CEIDG wniosku do Urzędu Statystycznego, będzie przypisany nam niepowtarzalny numer REGON (na ogół trwa to około 2 dni roboczych). Nie będzie obowiązku wizyty w Urzędzie Skarbowym, za wyjątkiem osób które zamyślają zostać podatnikami podatku VAT. W tymże przypadku koniecznie będzie wypełnienie blankietu VAT-R, który powinno się złożyć we właściwym Urzędzie Skarbowym wraz z uiszczeniem opłaty 170 zł. Osoba zakładająca firmę zobowiązana będzie także do posiadania rachunku w dowolnym banku. Poniektóre branże wymagają zezwoleń, dlatego przed rozpoczęciem działalności trzeba upewnić się czy nasz biznes nie wymaga dodatkowej koncesji.
Jeśli potrzebujemy pomocy w prowadzeniu firmy, starczy w przeglądarkę wbić wyrażenie: biuro księgowe (księgowość konin) Bielsko-Biała bądź też biuro rachunkowe Bielsko-Biała, względnie usługi prawne – o ile prowadzimy biznes w tym mieście. Z całą pewnością znajdziemy specjalistów którzy wesprą nas w trudnych zagadnieniach związanych z prowadzeniem biznesu.