O jakich sprawach pamiętać wybierając nagrobek? Jakie sprawy są najbardziej istotne? Co jest najbardziej obowiązkowe?

W życiu każdego z nas musi zjawić się śmierć, jak umiera kochana oraz znana nam osoba. To jeden z najbardziej trudnych momentów w życiu, ale mimo to powinniśmy sobie z nim poradzić, aby najlepiej zorganizować pogrzeb. Jedną z najważniejszych kwestii jest wybranie nagrobka. W jaki sposób wybrać, by był najbardziej dopasowany?

nagłówek granitowy
Autor: Ogiyoshisan
Źródło: http://www.flickr.com

Nagrobki różnią się pod względem wielkości, mamy więc pojedyncze nagrobki – (zobacz: nagrobki granitowe warszawa), nagrobki podwójne, dla dzieci czy coraz bardziej popularne urnowe. Początkowo trzeba określić, jaki typ nagrobków jest dla nas najlepszy, bo jak już będziemy mieli to określone łatwiej nam będzie pomyśleć o kolejnych kwestiach. Kolejną ważną rzeczą jest poinformowanie zakładu kamieniarskiego o takiej sprawie, czy nagrobek zostanie zamontowany na ziemi lub również w miejscu pochówku jest wybetonowany grobowiec. Tutaj znajdziesz więcej informacji o nagrobkach podwójnych.

Jeśli mamy do czynienia z tym drugim przypadkiem powinniśmy znać dokładne wymiary grobowca, gdyż będzie to podstawa do obliczenia ilości materiału koniecznego do jego obudowy. Oprócz wielkości, nagrobki – (zobacz: nagrobki galeria zdjęć) mogą wyróżniać się też materiałem, z którego są zrobione. Są więc propozycję typu lastriko, sztuczne kamienie, są nagrobki granitowe, są tak zwane konglomeraty, na przykład aglomarmur. Poza najbardziej popularnym – nagrobkiem granitowym, istnieją również marmury, piaskowce czy wapienie. Różnice w zakresie takich materiałów są dosyć znaczne, co sprawia, że mamy do wyboru znaczna rozpiętość w cenach oferowanych nagrobków – nagrobki granitowe Borkowski.

Rozpiętość tego typu jest w stanie nawet mieć od kilkuset złotych za najprostszy nagrobek do nawet kilkunastu tysięcy złotych za eleganckie nagrobki z najdroższych odmian naturalnych kamieni. Kolejną kwestią, która wpływa na cenę nagrobka jest kształt oraz zaawansowanie projektu. Zakłady kamieniarskie posiadają dość często swoje katalogi z wzorami przygotowanych nagrobków. Jesteśmy w stanie również zamawiać nagrobki według indywidualnego projektu, ale pamiętajmy jednocześnie, że proste, regularne kształty są łatwiejsze do wykonania, a także mniej czasochłonne, tak więc ich koszt będzie mniejszy. Dobrze o tym pamiętać, gdy będziemy musieli zdecydować się na nagrobek.