O czym nie powinien zapomnieć młody biznesmen – krótki poradnik

Zakładanie swojej firmy jest wymagające. Należy dopełnić licznych formalności, niezbędny jest kapitał początkowy oraz odrobina… szczęścia. O czym jeszcze nie można zapomnieć?

Logo
Autor: Pete
Źródło: http://www.flickr.com
Swoja działalność gospodarcza zaczyna się od pomysłu. Eksperci z zakresu biznesu nie mają wątpliwości – skuteczna firma opiera się na wyjątkowym produkcie. Powinien odpowiadać na potrzeby klientów i zaspokajać je. Najlepiej, aby zapełniało lukę na rynku, a zatem stanowiło towar lub usługę, jakich dotąd nikt nie – jesteśmy tutaj – zaoferował. Sam koncept to jednakże za mało. Nasz towar, choćby byłby najwyższej klasy, nie zwróci uwagi konsumentów, jeśli nie zatroszczymy się o jego odpowiednie opakowanie. Nie zapominajmy o znaczeniu barw – czarny pasuje do produktu luksusowego, błękit – do produktów dedykowanych dla najmłodszych, zielony – do tych wytwarzanych w sposób naturalny, a pomarańczowy – do firm, które chciałyby zaakcentować swoją innowacyjność. Wybierając kolory opakowania, nie zapominajmy, że musi ona uzupełniać logotyp, czyli adwokata (zobacz sprawdź te propozycje) towarowy (czytaj dalej). Warto delegować jego wykonanie profesjonalnemu grafikowi. Dzięki temu będzie ono niepowtarzalne, przykuje uwagę potencjalnych konsumentów i zręcznie nawiąże do charakterystyki produktu.

Sam logotyp to jednak nie wszystko. Powinniśmy zatroszczyć się o jego zagwarantowanie. Prawo ochronne na znak towarowy stoi po stronie jego właściciela i nakłada kary dla tych, którzy chcą go sobie przywłaszczyć. Powinniśmy jednak pamiętać, że samo zlecenie wykonania zrobienia znaku towarowego nie gwarantuje jego ochrony. Jeżeli zakładamy działalność na Pomorzu, wprowadźmy w wyszukiwarce hasło „biuro patentowe Gdańsk”, a otrzymamy adres najbliższej placówki. Na miejscu uzyskamy wszelkie informacje, a pracownicy wyjaśnią, jak działa prawo ochronne na znak towarowy. Spis urzędów znajdziemy również na witrynie online Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej. Musimy jedynie kliknąć w obszar wyszukiwań i wpisać sekwencję „biuro patentowe Gdańsk”. Uzyskamy nie tylko adresy placówek, ale także wiadomości o różnego rodzaju wydarzeniach, konferencjach oraz odnośniki do publikacji poświęconych tematowi.