Nowoczesny wydruk – nie tylko dla promocji

Prawie 7 stuleci minęło, odkąd Johannes Gutenberg założył pierwszą drukarnię w Moguncji. To niezwykłe, jak ten wynalazek zrewolucjonizował życie. Od chwili, gdy moguncki rzemieślnik wymyślił drukowanie papieru, datuje się brzask nowoczesności. Uproszczenie powielania ksiąg dało podstawę do powstania europejskiej kultury.

Epson Stylus SX130
Autor: Epson
Źródło: Epson

Bez druku w następnym stuleciu nie pojawiłaby się reformacja. A obecnie? Zwróćcie uwagę na przykład na promocję – drukowanie ulotek (Wybierz usługi: to dziś podstawa. Umiecie sobie wyimaginować wielkie sale, w których tysiące ludzi dokładnie przepisuje i przerysowuje kolorowe świstki? Tak właśnie przed erą czcionki ruchomej składano książki. A |drukowanie kalendarzy? Każdy miesiąc z osobna rysować, co za męka.

Zanim Gutenberg stworzył druk, w zasadzie większość mieszkańców była niepiśmienna. Wytwory literackie były luksusowym towarem. To było zgodne z sensem elementarnego prawa handlu. Jeśli coś jest wymagające w produkcji, ponieważ proces trwa długo i potrzebuje sporej liczby pracowników, to cena produktu ostatecznego będzie duża. A w średniowieczu zróżnicowanie majątkowe było rzecz jasna olbrzymie. Woluminy miała zatem mała liczba ludzi, a jeszcze mniej umiało je zrozumieć.

Jądrami kultury były zakony, w których zakonnicy starannie przerysowywali ciężkie księgi, przeważnie egzemplarze Biblii. Rozpowszechnienie posiadania jej po wynalezieniu druku stało się najbardziej znaczącym motorem napędowym przemian społecznych i wyznaniowych. A w tej chwili pomyślcie, jak jest dzisiaj. Spory odsetek ludzi posiada w domu tomy poezji, notesy, zeszyty, albumy. A słowo drukowane jest aktualnie uporczywie wypierane przez środki masowego cyber przekazu .

Lecz to jeszcze nie upadek czasu Gutenberga. Usługi poligraficzne są niezmiennie niezbędne. Dzięki drukowi funkcjonuje prasa. To również jakby nie było najpopularniejsze narzędzie w marketingu. Druk ulotek, gazetek, szyldów rozkręca naszą ekonomię od prawie połowy wieku. Opłacenie odpowiedniej drukarni jest łatwe. Trzeba połączyć się z siecią, uruchomić wyszukiwarkę i wpisać sformułowanie „druk (więcej opinii na ten temat) nazwa miejscowości” (np. „druk (sprawdź tu) Kraków”) i wybrać z wielu dostępnych opcji.