Nowoczesne rozwiązania dla biznesu

Forfaiting i faktoring. Podobne funkcje, inni adresaci. Co oznaczają te określenia?

Faktoring to pojęcie jeszcze nie tak dobrze znane w naszym kraju, jednak coraz śmielej respektowane przez przedsiębiorców.To forma finansowania i zapewnienie płynności finansowej. Po pierwsze, oferuje przedsiębiorstwom środki niezbędne do ich funkcjonowania.

polskie pieniądze
Autor: Przemysław Szabłowski
Źródło: http://www.flickr.com
Z obserwacji wynika, iż faktoring rewelacyjnie się sprawdza i w czasach gdy firmy prosperują jak należy, kiedy potrzeba szybkiego zastrzyku gotówki, który zapewnia błyskawiczne wsparcie dynamicznego wzrostu firmy – jak i w sytuacjach gdy firmom powodzi się nieco gorzej. Warto zwrócić uwagę, iż faktoring to z założenia usługa adresowana do konkretnej sytuacji firmy, specyfiki jej działania, z tego powodu szybciej można odpowiadać na problem, pozwalając sobie na większą sprawność, zwłaszcza w tych trudniejszych sytuacjach.

Sprawdź szczegóły na witrynie (http://kancelaria-cpr.pl/oferta/adwokat-alimenty-warszawa/), odnajdziesz tam jeszcze bardziej dokładne informacje, które z pewnością także będą dla Ciebie interesujące.

Forfaiting z kolei to zakup wierzytelności o średnich i długich terminach wymagalności. Opiera się na umożliwieniu przedsiębiorcy uzyskania środków finansowych w drodze zobowiązania się jednej strony do dostarczenia wierzytelności, a drugiej do uiszczenia ustalonej ceny z góry. Jest formą operacji finansowania handlu zagranicznego, podczas gdy faktoring obejmuje rynek krajowy, jak międzynarodowy.

W praktyce gospodarczej występuje parę rodzajów forfaitingu, ale coraz częściej stosowany jest forfaiting leasingowy. To w zasadzie niedawno powstała forma, której zasady opierają się na wykupie rat leasingowych (leasing oferta). Przedmiotem transakcji mogą być wszystkie raty zsumowane lub pojedyncze. Na skutek podpisania zobowiązania strona finansująca otrzymuje raty (zobacz odwieź www) leasingowe z wyprzedzeniem, niż wynika to z umowy podpisanej z korzystającym. W zamian płaci firmie forfaitingowej prowizję – a raty, które uzyskuje, są uboższe o dyskonto.

Do operacji, których wykorzystanie w handlu wzmacnia pozycję eksportera, należy zaliczyć również: weksel, inkaso dokumentowe, akredytywę dokumentową, gwarancje bankowe i ubezpieczeniowe oraz opisany powyżej faktoring i forfaiting.