Nowatorska technologia w firmie to gwarancja sukcesu. Czy wiesz co to jest cloud computing?

Jak to jest z tymi obecnymi systemami bezpieczeństwa, a zwłaszcza z coraz bardziej popularnym przetwarzaniem w chmurze, które określamy jako cloud computing. Technologia zdaje się niezwykle zaawansowana i technologicznie nowoczesna, ale jednakowoż nie każdy jest przekonany do tego rozwiązania. Jak to właściwie się prezentuje?

chmura
Autor: Chris Potter
Źródło: http://www.flickr.com
Cloud computing (przetwarzanie w chmurze) jest rodzaj dostarczania usług informatycznych, zapewnia to dostęp do współdzielonych zasobów, na które mogą składać się serwery, pamięć masowa, aplikacje i pozostałe dodatkowe usługi. Wszystko to sprawia, że możliwe jest przetwarzanie i przechowywanie danych za pomocą sieci. To rozwiązanie jest bardzo korzystne, ponieważ nie jesteśmy zmuszeni zainwestować w kosztowną infrastrukturę, nie ma też przymusu zainstalowania oprogramowania w siedzibie naszej firmy.

Opłata natomiast jest określana jedynie za zasoby, które zużyjemy. Istnieje jednakowoż kwestia, która wzbudza trwogę u przedsiębiorców. Otóż, zarządzanie sprzętem i bezpieczeństwo danych leży po stronie dostawcy tej konkretnej usługi. To niepokoi niektórych, ponieważ obawiają się, że stracą informacje o swoich klientach, czy to przez zwykłą awarię czy może ataku hakerskiego.

Jeżeli opisywany wątek Cię fascynuje oraz szukasz więcej informacji, to po przejściu na stronę www (http://zielonaprzestrzen.pl/realizacje/aranzacje-ogrodow/) znajdziesz ich bardzo dużo – będą one zbliżone tematycznie, ale tak samo ciekawe.

Nie ma się czego obawiać, chociaż zagrożenie jest zawsze, właściwie jak w każdym zabezpieczeniu. Szczególnie można się obawiać, gdy powierzymy nasze dane firmom, jakie nie mogą się poszczycić doświadczeniem w tej dziedzinie. Najlepiej więc wybrać sprawdzonych, lecz również rodzimych dostawców, co sprawia, że wiemy w którym miejscu są zlokalizowane nasze dane (zobacz standaryzacja danych), a ponadto, czy są odpowiednio chronione.

Co więcej, tego typu firmy posiadające konkretne kompetencje i doświadczenie w tematyce wdrażania chmury, doskonale zdają sobie sprawę, iż tak samo istotnie jest, żeby zadbać także o backup danych (co oznacza odzyskiwanie danych) i archiwizację. To niezbędne, ażeby chronić dane przed niespodziewaną utratą, przykładowo przez awarię. Jak jednakowoż poznać, czy konkretna firma jest w pełni kompetentna? Najlepiej rokuje doświadczenie, to iż określona firma jest na rynku już pewien czas. Ważne są także certyfikaty, potwierdzają one kompetencje w konkretnej dziedzinie.