Niezbędne badania gruntu, które musimy wykonać przez rozpoczęciem inwestycji na działce budowlanej

Zanim zaczniemy budowę domu lub innego budynku na działce powinniśmy wykonać odpowiednie badania gruntu. Jest to bardzo istotny krok, gdyż to właśnie grunt będzie utrzymywał cały ciężar budynku. Istotne jest więc, żeby posiadał on korzystne parametry, które nie wpłyną w negatywny sposób na budowany obiekt.

Działka budowlana
Autor: Lee Coursey
Źródło: http://www.flickr.com/photos/leeco/213416594/
Badania geotechniczne są obowiązkowym elementem każdej budowy. Zanim zostaną rozpoczęte prace trzeba sprawdzić między innymi czy grunt będzie nadawał się do tego, by wybudować na nim fundamenty (fundamenty pod słupy energetyczne). Tereny podmokłe bądź zasypane dawne oczka wodne po poprzednich właścicielach mogą stanowić przyczynę późniejszego pękania fundamentów. Jeżeli nasz dom umieszczony będzie na terenie podmokłym, fundamenty – przejdź – zaczną się po jakimś czasie zapadać. Z tego powodu właśnie niezwykle ważne jest wykonywanie tego typu badań. Istnieje mnóstwo firm, które oferują tego typu usługi, ważne jest, żeby wybierać firmy posiadające doświadczenie a także konieczne pozwolenia. Zależy nam w końcu na tym, żeby dokładnie sprawdzili grunt na działce pod budowę. Zależnie od typu usług ceny mogą być różne, na takich badaniach nie warto jednak oszczędzać.

Zależnie od tego co chcemy budować takie badania geotechniczne trzeba wykonać. Do dyspozycji mamy wiercenia o różnych głębokościach a także z zastosowaniem rozmaitego sprzętu. Może być to zarówno sprzęt lekki jak również maszyny, które należy przewieźć samochodem ciężarowym na miejsce badań. Jednymi ze stosowanych badań są badania dylatometrem, por. tu. W celu wykonania badania stosowany jest dylatometr Marchettiego, dzięki któremu można określić profil podłoża jak również historię jego naprężeń. Jest to jedno z najczęściej stosowanych badań takie, szczególnie jeżeli chodzi o tereny przeznaczone pod budowę mostów albo bardzo głębokich fundamentów pod różnego typu budynki mieszkalne bądź użytkowe. Wiele firm w ramach swoich usług geotechynicznych wykonuje tego rodzaju badania na terenach budowy.

Odpowiedni grunt to gwarancja solidnego budynku. Jest to bardzo istotne także przy budowie mostów czy też większych budynków mieszkalnych. Również budując coś na własnej działce, nie należy bagatelizować tego rodzaju badań, ponieważ wytrzymałość gruntu ma bardzo istotny wpływ na to, czy nasz budynek będzie mógł być eksploatowany przez wiele lat.

Sprawdź także: Baars