Niebywale precyzyjne wyniki pomiarów masy dokonane za pomocą wag elektronicznych.

Waga to narzędzie za pomocą, którego mamy możliwość idealnie określić wagę dowolnego ciała. Przyrząd ten renomowany był już w starożytności i były to wagi szalkowe, które działały na podstawie równoważenia się mas dwóch ciał przy czym masę jednego ustawialiśmy za pomocą wzorców. Pierwsze wagi jednoszalkowe powstały w roku zaraz po II wojnie ubiegłego wieku w Szwajcarii. Natomiast w obecnych czasach owego rodzaju wagi są już wyjątkowo sporadycznie używane.

baner
Źródło: www.wagi-elektroniczne.pl
Obecnie używa się elektroniczne wagi albo nowoczesne wagi jednoszalkowe. Bardziej znane są wagi elektroniczne, ponieważ ich pomiar jest niezwykle precyzyjny jak ten zrealizowany przy pomocy wagi szalkowej. Każda waga elektroniczna wyposażona jest w czujnik tensometryczny. Czujnik tensometryczny bywa bardziej znany pod potoczną nazwą tensometru.

Nie ociągaj się! Jeśli ciekawi Cię ten wpis, to kolejny interesujący artykuł (https://a-pro.pl/hurtownia-elektryczna/) ukryty jest w poniższym linku. Zostaw nam własny wniosek – będzie nam niebywale miło.

Zwykle wykorzystywane bywają tensometry oporowe, które cechują się dość wysoką precyzją i starannością. W dodatku posiadają niewielkie rozmiary, będą odporne na drgania i wstrząsy oraz powinny pracować w ekstremalnych okolicznościach ( nadzwyczaj duże temperatury a także ciśnienie). Precyzja takiej wagi jest niebywale duża i zależna jest od użytego układu tensometrycznego. Najdokładniejsze wagi, które obecnie jesteśmy w stanie zauważyć na rynku dokonują pomiaru z dokładnością do setnych części miligrama, jak tu – zobacz. Takie wagi nazywane są wagami analitycznymi jak i wykorzystuje się je do bardzo szczegółowych pomiarów.

Czyżbyś czuł chęć na więcej tekstów na ten temat? Namawiamy zatem do nowej strony – po prostu idź tu i przenieś się do naszego portalu.

Dobrym przykładem jest jubiler, jaki to powinien z niebywale dużą dokładnością oszacować wagę kruszca.

zestaw czujników
Autor: SparkFun Electronics
Źródło: http://www.flickr.com
Jednakże, by realizować tak precyzyjnych pomiarów i by owe pomiary stały się rzeczywiste powinny zostać spełnione warunki pomiarowe. A więc pomiaru realizujemy na fachowym stole, który będzie odporny na wibracje, przy odpowiedniej temperaturze jak i wilgoci powietrza. Jednakże tak precyzyjne pomiary wykonuje się niebywale mało a także mało kto wymaga tak precyzyjnych pomiarów. Podsumowując: obecnie najbardziej stosowanymi wagami są wagi elektroniczne, jakie stosują czujniki tensometryczne. To precyzyjne wagi, jakie używane są do właściwych pomiarów oraz które do ustalenia właściwej wagi potrzebują odpowiedniego środowiska pomiarowego.