Nie radzisz sobie ze spłatą rat? Zdecyduj się na konsolidację

Polacy cały czas dość chętnie zaciągają kredyty: na samochód, mieszkanie, wycieczki. Z coraz większą śmiałością decydują się na dodatkowe oferty banków, korzystając z kart kredytowych czy debetów na rachunkach bankowych. Jeśli zobowiązań jest sporo i przekraczają one comiesięczne dochody, łatwo wpaść w spiralę zadłużenia. Wówczas warto zastanowić się nad kredytem konsolidacyjnym.

kredyt
Autor: Sean MacEntee
Źródło: http://www.flickr.com
Dzięki rozłożeniu spłaty na dłuższy okres, mamy zapewnione nawet parokrotne obniżenie miesięcznej raty. I dlatego łatwiej ją spłacać. Co więcej, nie jesteśmy skazani na ciągły stres czy zmieścimy się w terminach i sumach spłaty zaciągniętych kredytów. Konsolidowane kredyty mogą pochodzić z różnych banków. Istnieje też możliwość ich przewalutowania. Rozróżniamy dwa rodzaje kredytów konsolidacyjnych: hipoteczny oraz gotówkowy.

Hipoteczny zabezpieczony jest na nieruchomości, zaś firm (polecamy więcej opinii na ten temat) udzielany jest na większe kwoty pieniężne. Kredyt gotówkowy możemy otrzymać na mniejszą sumę , krótki czas, i na nieco gorszych warunkach, jeśli chodzi o odsetki. Bank jednak w tym przypadku nie domaga się zabezpieczenia.
ratę (zobacz sprawdź serwis) kredytu płacimy w jednym banku, więc przy odpowiedzialnym podejściu do całego przedsięwzięcia okażemy się pewnym klientem.

W miejsce kilku, zazwyczaj niejednakowych rat mamy jedną ratę, którą możemy dużo łatwiej zarządzać. Niestety
kredyt
Źródło: http://pixabay.com

wraz z wydłużeniem okresu spłaty, wzrasta suma odsetek do spłacenia. Tym samym choć posiadamy niższe raty, to koszt kredytu staje się wyższy, niż w przypadku osobno zaciągniętych pożyczek. Jednak należy pamiętać, że dla osób które nie radzą sobie z terminową spłatą rat, wciąż jest to zachęcająca oferta.

Podstawowym celem kredytu konsolidacyjnego jest wywiązanie się z zobowiązań, dlatego gdy widzimy, że jego warunki nie są dla nas zbyt korzystne, należy przeprowadzić rozmowę z bankiem. Jest to możliwe, ponieważ każdy kredyt konsolidacyjny jest traktowany indywidualnie, biorąc pod uwagę sytuację materialną klienta. Jeżeli dysponujemy rzeczowymi argumentami, istnieje spora szansa, że uda się do nich przekonać bank.