Nasze gadżety ochraniane są przez drobne podzespoły, o których istnieniu często nie mamy najmniejszego pojęcia

Rezystory (m.in. warystor) to bardzo malutkie moduły, których głównym zadaniem jest zabezpieczanie urządzeń przed wzrostem napięcia. Są one obecne w rozmaitych rzeczach, z którymi stykamy się codziennie.

sprzęt - migawka
Autor: Arkadiusz Sikorski
Źródło: http://www.flickr.com

Najpewniej duża część z nas absolutnie nie zdaje sobie sprawy z ich istnienia, chociaż pełnią tak istotną funkcję. Najpowszechniejszym przedmiotem, w którym montuje się warystory jest odbiornik telewizyjny.

Kliknij na odnośnik do serwisu (http://www.studioprinter.pl/oklejanie-samochodow/), on przedstawi Ci wątek, który Cię aktualnie zaintrygował. Przeczytaj tekst, zawierający interesujące dane.

Te niewielkie podzespoły cechują się tym, że ich wartość rezystancji zmniejsza się równolegle ze wzrostem napięcia. Są one więc zwykłymi bezpiecznikami. (Sprawdź dalej) Jeżeli napięcie przepływające poprzez warystory jest zbyt duże, przejmują one sygnał elektryczny, co powoduje, iż dane urządzenie prawdopodobnie wyłączy się. Jest to doskonała ochrona przed przepięciami, które w innym przypadku miałyby szansę uszkodzić nasze urządzenie. Jeżeli mamy ochotę zakupić warystory to nie ma z tym najmniejszego problemu – starczy zajrzeć do sieci, uruchomić wyszukiwarkę i wstukać interesujące nas hasło, a dostaniemy wiele wyników, które mogą nas zainteresować.

Jeżeli opisywany temat okazuje się dla Ciebie interesujący, to poczytaj również więcej informacji na zbliżone problemy, które będą dla Ciebie niezwykle interesujące.

W Necie funkcjonuje bardzo dużo sklepów mających w ofercie warystory.

sprzęt - zbliżenie
Autor: wiktor jedrzejczak
Źródło: http://www.flickr.com

Odbiorniki telewizyjne nie są jedynymi przedmiotami, w których stosuje się te drobne komponenty. Wykorzystuje się je także do ochraniania linii telefonicznych i w liniach z wysokim napięciem. W tym pierwszym wypadku ich rolą staje się chronienie aparatów telefonicznych, routerów i różnych gadżetów podłączonych do linii telefonicznej. Dodatkowo warystory odgrywają również rolę odgromników i używane są jako specjalne zabezpieczenie transformatorów. Teraz wytwarzane są przeważnie ze ściśniętych tlenków cynku i bizmutu, które formuje się w krążek. Pokrewnym komponentem jest termistor, jednak w jego wypadku opór w dość znacznej mierze jest uzależniony od temperatury. Wykorzystuje się je nader często w akumulatorach telefonów, aby je zabezpieczyć na przykład przed nazbyt prędkim ładowaniem.

Używamy codziennie tak dużo urządzeń, że mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak skomplikowane mogą one być. Jeżeli zatem nasze urządzenie, na przykład odbiornik telewizyjny, nagle się wyłączy, to możemy przypuszczać, iż zadziałał warystor, który uchronił je przed groźniejszymi następstwami.