Najważniejsze plusy, jakie zapewnia marketing relacji

Zmieniające się sytuacje na rynku nastręczają od firm uniwersalności. Klienci są coraz to bardziej wymagający, a pozyskanie konsumenta w warunkach wielkiej rywalizacji staje się coraz trudniejszym zagadnieniem. Marketing relacji i narzędzia które służą do jego realizacji, mogą okazać się świetnym źródłem wyższości konkurencyjnej. Dbanie o zadowolenie klienta i zdobywanie jego lojalności, także budowanie korzystnego wizerunku firmy w świadomości nabywców to lokaty, jakie procentują przez długie lata.

grupa
Autor: Nazareth College
Źródło: http://www.flickr.com
Coraz nagminniej stosowany marketing (radio bez zaiks) relacyjny polega na rozpoczęciu i utrzymaniu długotrwałej więzi z klientem, oraz otwartym komunikowaniu się przez budowanie dialogu i wzajemnego zaufania. Najistotniejsze dobrodziejstwa, które przynosi poprawnie wykonywany marketing relacji to podniesienie satysfakcji i oddania odbiorców, wzrost sprzedaży, zwiększenie skuteczności przedsięwzięć promocyjnych poprzez ich lepsze dostosowanie do nabywców i wykluczenie działań nieskutecznych, łatwiejsza identyfikacja możliwych klientów i minimalizacja kosztów zdobywania nowych odbiorców, oraz wzrost jakości dostarczanych usług i obsługi klienta.

Firmy wyszukują cały czas oryginalnych rozstrzygnięć do budowania korzystnych relacji i więzi z odbiorcą. Porządnie projektowany i zorganizowany zapewnia osiągnięcie prawie każdego z zaplanowanych zamiarów. Program lojalnościowy przybiera przeróżne postaci, dobrane do poszczególnych modeli biznesowych. Przybiera różną postać w zależności od charakteru uczestników programu. Dla każdej grupy zestawiane są stosowne mechanizmy nagradzania, zależne od przyzwyczajeń transakcyjnych nabywców.

nowe znajomości
Autor: Janus Sandsgaard
Źródło: http://www.flickr.com
Najpopularniejszą odmianą programów lojalnościowych jest program punktowy. Projekt ów polega na gromadzeniu punktów na osobistych kontach uczestników projektu, a potem wymianie ich na nagrody rzeczowe z katalogu nagród. Programami lojalnościowymi są także programy rabatowe. Są to bonifikaty na kolejne sprawunki przypisywane po osiągnięciu stosownego pułapu zakupowego. Lojalny odbiorca jest rzeczywistym skarbem dla każdego przedsiębiorstwa.