Najbardziej popularne i najczęściej używane przez przedsiębiorstwa sposoby na opodatkowanie działalności które się prowadzi.

Prowadzenie działalności gospodarczej nierozerwalnie będzie się wiązać z obowiązkiem prowadzenia ewidencji księgowej. W zależności od wielkości firmy i formy organizacyjnej wybrać można wśród kilku typów opodatkowania. Największa chyba ilość firm prowadzi rozliczenia w oparciu o metodę ogólną, która jest główną formą podatkową, nadawaną z automatu.

podatki
Autor: GotCredit
Źródło: http://www.flickr.com

Jeżeli się poinformuje się urzędu skarbowego zmiany, to w ten sposób właśnie trzeba ewidencjonować wszystko. W ogólnej metodzie występują dwie stawki dochodowego podatku, stawka podstawowa 18 procent, a jeśli się przekroczy określoną kwotę przychodu 32%. Zależnie od tego, czy ktoś będzie się rozliczał miesięcznie czy kwartalnie, to w tym okresie czasu płaci zaliczki na podatek dochodowy oraz podatek VAT. Kompletna ewidencja występujących kosztów i wpływów prowadzi się w książce przychodów-rozchodów, potocznie także nazywanej kpir . Wpisuje się w niej wszystkie faktury sprzedażowe, a także faktury na towary, materiały oraz pozostałe wydatki wiążące się z prowadzeniem działalności, przykładowo takie jak dieta krajowa którą się wypłaca pracownikom za wyjazd w delegację.

Czy istotna witryna sprosta Twym oczekiwaniom? Mam nadzieję, że tak. Tam także czekają na Ciebie świeże wpisy. Zapraszam!

Najczęściej przy rozliczeniu kosztów wybierana jest przez większość firm metoda uproszczona, jest ona znacznie wygodniejsza do zastosowania. Jednak dla pewnej grupy firm dużo bardziej wygodna może być metoda materiałowa (więcej o ofercie), można ją także używać, istotne żeby podczas całego roku rozliczenia były prowadzone według jednej metody.

rozliczenie podatku
Autor: Chris Potter
Źródło: http://www.flickr.com

Przy znacznie wyższych przychodach dla wielu przedsiębiorców bardziej opłacalne może być opodatkowanie podatkiem liniowym. Wprawdzie nie ma wtedy żadnych ulg, lecz za to od całego dochodu płaci się jednolity podatek w wysokości 19 procent. Przy wyborze tej metody rozliczania trzeba powiadomić skarbówkę na odpowiednim formularzu, analogiczne zarządzenia są jeśli ktoś chce być na karcie podatkowej albo ryczałcie. Obie te metody podatkowe nie są dla każdego przedsiębiorcy, możliwości na skorzystanie z nich będą przysługiwać tylko niedużym, ściśle zdefiniowanym podatnikom.