Na skutek załamania gospodarczego ogromna liczba Polaków wyruszyła na emigrację

Mawia się, że Polacy są w każdym zakątku świata, to znaczy, w które miejsce nie wyjedziemy tam słychać nasz język. Czy to przebywamy na wakacjach w Chorwacji, Bułgarii i Włoszech, albo nawet gdzieś dalej, bez problemu jesteśmy w stanie spotkać naszego rodaka.

flaga wielkiej brytanii
Nie dziwne już w ogóle, że w Anglii czy Holandii wszędzie słyszymy znajomy język.

Dzisiaj niełatwo o porządne i wiarygodne informacje w kontekście opisywanej tematyki, jednak jeżeli chcesz takie zobaczyć, to zwyczajnie wejdź na ten odnośnik.

To prawda, Polacy to naród, który lubi podróżować. Niekiedy jest to jednak wyjazd wakacyjny, a dość często także za chlebem.

Z jednej strony istnieją więc wyjazdy na wakacje, kiedyś nie wyjeżdżaliśmy dość daleko, gdyż inny był pejzaż polityczny. Najbardziej zaawansowane wycieczki to Bułgaria albo ówczesna Jugosławia, ale zdarzał się także Związek Radziecki. było zależne od tego, gdzie pracowaliśmy. Najczęściej Polacy wyjeżdżali nad polskie morze. Gdy otworzyły się granice i wycieczki za granicą zaczęły tanieć, Polacy masowo zaczęli zwiedzać cały świat, w szczególności północną Afrykę, która rzeczywiście jest w korzystnej cenie (kompleksowy artykuł na temat transportu z włoch na stronie

Spacerujący ludzie
Autor: Franklin Heijnen
Źródło: http://www.flickr.com

Z drugiej strony mamy rodaków, którzy masowo wyjeżdżają za granicę, aby znaleźć pracę, rozpocząć na nowo życie w innym państwie lub tych, którzy wietrzą szansę na lepsze życie. Nie wiadomo, ilu by Polaków wyjechało, gdyby w Polsce było lepiej, ale liczba opuszczających Polskę, jaką teraz możemy zaobserwować jest naprawdę znacząca. Najwięcej Polaków przebywa w Anglii, Holandii oraz Niemczech. Przed kryzysem gospodarczym dużo było też Polaków we Włoszech oraz w Hiszpanii, ale dalej tam można spotkać sporą ich grupę. Z tego także względu rozwijają się przejazdy międzynarodowe, przede wszystkim zyskują linie lotnicze, lecz także tradycyjni przewoźnicy. Bardzo popularny jest transport opon do Holandii i Niemiec, ale też transport do Włoch.

Wielu ludzi wyjeżdża za granicę na całe życie, więc rozwija się także inny transport, np. transport zwierząt. Powstają za granicą również polskie czasopisma, sklepy, biura. Polacy jako coraz liczniejsza mniejszość na Wyspach Brytyjskich potrafi sobie poradzić w wielu sferach. Nie ma w tym nic dziwnego. Ci co dawno temu wyjechali do USA potworzyli tam polskie dzielnice, kluby i inne placówki, które pomagają rodakom w ciężkich sprawach. Polacy dzięki swojej znacznej emigracyjnej tradycji radzą sobie w każdych warunkach i w każdym państwie, jednak negatywnym faktem jest, iż nasze pastwo, jakby pewne, że tak właśnie będzie, nie stara się zatrzymać jak najwięcej młodych ludzi, którzy są przecież przyszłością tego kraju (strona internetowa tutaj).