Na jak długo można zawiesić firmę?

Prowadzenie firmy może przynosić wymierne korzyści, jednak działalność gospodarcza to czasami niemałe obciążenia oraz wynikające z nich ryzykowne sytuacje. Nie oznacza to jednak, że w w czasie poważnych problemów firmę należy natychmiast likwidować. Można skorzystania z „urlopu”, co w przepisach określane jest jako zawieszenie działalności gospodarczej.

Sprzedaż środków trwałych
Autor: Mark Moz
Źródło: http://www.flickr.com
W myśl przepisów, prowadzenie firmy możemy zawiesić minimalnie na okres 30 dni, najdłużej zaś na 24 miesiące. Jeśli zdecydujemy się na zawieszenie działalności, możemy bez niemiłych konsekwencji czekać aż minie kryzys i wrócą lepsze czasy do prowadzenia biznesu. To dobra decyzja, w sytuacji gdy nasze problemy finansowe są krótkotrwałe. Czasowe zaprzestanie prowadzenia działalności to wyjście awaryjne dla osób, które świadczą usługi sezonowe – np. sprzedaż pamiątek.

Jeżeli zaintrygowała Cię ta strona, koniecznie spójrz na treść (www.notariusz-rakoczy.pl/) a dowiesz się znacznie większą ilość informacji, które na pewno wywołają na Twojej twarzy szeroki uśmiech.

Pamiętajmy tylko, że prawo do zawieszenia działalności posiadamy tylko wtedy, gdy jesteśmy jednoosobowymi przedsiębiorcami.

Takie rozwiązanie niesie ze sobą dużo plusów . Przede wszystkim nie opłacamy zaliczek na poczet podatku dochodowego, nie musimy składać deklaracji VAT oraz nie mamy obowiązku opłacania składek ZUS.

W danym czasie przedsiębiorca w zasadzie nie może podejmować żadnych czynności związanych z firmą, poza tymi, które prowadzą do wznowienie działalności gospodarczej. Jeżeli więc odniesiemy wrażenie, że sprzedaż środka trwałego tudzież wyposażenia pomoże zażegnać problemy, możemy to uczynić w trakcie zawieszenia – np. pozbyć się środków, które nie są już nam potrzebne.

Należy wcześniej się dowiedzieć czy koniecznym będzie opodatkować ową transakcję odpowiednią stawką VAT, czy też wystarczył będzie wzór faktury bez VAT.

Trudności w prowadzeniu firmy, w różnym stopniu, dotykają prawie każdego przedsiębiorcę. Kiedy pojawiają się problemy z płynnością finansową mającą związek z nieterminowymi wpłatami od partnerów biznesowych zastanówmy się nad zawieszeniem działalności gospodarczej, do czasu, kiedy sytuacja na rynku się poprawi.