Na czym polega praca sekretnego klienta?

Czasem w ogłoszeniach o pracę możemy spotkać się z pracą tajemniczego klienta. Jest to zajęcie, które nie jest dobrze znana szerszej grupie osób. Na czym zatem ona polega? Co należy do zasadniczych funkcji tego rodzaju osoby?

Zakupy
Autor: iStock
Źródło: iStock
Tajemniczy klient jest pracownikiem, który najmowany jest w celu sprawdzenia, jak przedstawia się obsługa w sklepach, salonach jak i innych miejscach, w których mamy do czynienia z osobami odpowiadającymi za zachęcenie klienta do kupna konkretnego produktu.

Osoba, która jest zatrudniona na stanowisku tajemniczego klienta odpowiada za przeprowadzenie anonimowych audytów, które mają dać odpowiedź na zasadnicze pytanie, czy ekspedient postępują wedle ścisłych wytycznych, które są im przedstawiane na specjalnych kursach. Tajemniczy klient (zapoznaj się z informacją: na naszej stronie) przeważnie wchodzi w rolę standardowego klienta, ale w przeciwieństwie do niego zwraca on uwagę na detale, które dla gro z nas nie są istotne. Na ogół ma on specjalnie opracowany kwestionariusz, na którym ma wypunktowane, jakie zachowania powinny pojawić się u sprzedawcy. Wbrew temu co by mogło się wydawać jest ich wiele, i każde musi mieć miejsce w trakcie obsługiwania przeciętnego klienta. Rolą tajemniczego klienta jest ich wychwytywanie. Do jego zadań zalicza się również przedstawienie ogólnej opinii na temat tego, co zastał w sklepie. Oceniana jest czystość punktu sprzedażowego, a także wygląd sprzedawcy. Wszystko dzisiaj ma duże znaczenie.

Każde badania marketingowe (zobacz: pod tym adresem) zwracają baczną uwagę na to, że dobrze wykonane szkolenie z sektora obsługi klienta daje dobre efekty, które w prostej linii przełożą się na zyski ze sprzedaży. Poświadczają to badania, które mają na celu zweryfikowanie poziomu satysfakcji klienta. Są one wykonywane w miarę regularnie, w celu sprawdzania obecnych preferencji panujących na rynku. To na jego podstawach niejednokrotnie tworzone są raporty, które oddziałują w znacznym zakresie na nową strategię sprzedaż a także reklamy. Wszelkie badania marketingowe jak zatem możemy zauważyć mają duże znaczenie w wielu przypadkach i dlatego przykłada się do nich dużą wagę.