Na czym opiera się Lean Management

Każdy właściciel firmy, szef i menadżer, boryka się z problemem podwyższenia jakości pracy i ograniczenia kosztów. Bez względu na to, o jakiej gałęzi przemysłu, jakiej szerokości geograficznej i jakiej wielkości firmy mówimy.

Zbawienne może okazać się zastosowanie koncepcji Lean Management. Jest to jedna z technik zarządzania przedsiębiorstwem, w szczególności produkcją. Pozwala na eliminowanie rozrzutności w procesach gospodarczych, szczególnie produkcyjnych.

Do lat 80 dwudziestego wieku produkcja przemysłowa polegała na tworzeniu drogich i materiałochłonnych produktów, które były przeznaczone dla wąskiej grupy odbiorców.

Zaciekawił Cię nasz wpis? Jeżeli tak, to wejdź do następnego tekstu i czytaj całość tutaj (www.eena.pl/praca-w-holandii.html) o tym, co bardzo Cię zajmuje.

Fabryki w ramach takiej koncepcji tworzyły duże zapasy materiałów i gotowych wyrobów, posiadały rozdęte biurokracje i marnowały czas swoich pracowników. Wtedy japońscy inżynierowie z zakładów Toyoty opracowali system zarządzania produkcją, którego zasadniczym przesłaniem było unikanie wszelkiego rodzaju marnotrawstwa drogą ciągłego procesu całego przedsiębiorstwa, i który, odpowiednio wykorzystał ich czas oraz oszczędził im wysiłku.

Umowa biznesowa
Autor: Startup Registry
Źródło: http://www.flickr.com

Wynik był rewelacyjny, linie montażowe Toyoty obniżyły nakłady o połowę, jednocześnie podnosząc efektywność i pozwalając na sprzedaż z czterokrotnie większą marżą niż zazwyczaj.

W naszym kraju filozofia szczupłości znana i stosowana jest od końca lat 90. Liderem wdrożenia Lean Management jest Dolny Śląsk, gdzie już ponad 50 przedsiębiorstw wprowadza zmiany w zakresie działalności, w strukturze majątku firmy oraz zarządzaniu personelem.
Jak można przeczytać na , wdrożenie zasad LM jest związane z zarządzaniem zmianą w organizacji, ponieważ LM to nie jedynie zasady, lecz głównie zarządzanie personelem, kształtowanie zachowań i postaw pracowników. Dlatego zarządzanie zmianą opiera się głównie na motywacji, komunikacji oraz pozytywnym nastawieniu do zmian wśród załogi – szczegóły na .

Wielką zaletą zastosowania koncepcji Lean management będzie nie tylko satysfakcja pracowników i związanie przez nich swojej kariery z firmą na dłuższy czas, ale najważniejsze – widoczne wskaźniki poprawy samej organizacji produkcji, związane z obniżką kosztów, skróceniem czasu dostawy, czy poprawą jakości, a co za tym idzie lepszym wynikiem finansowym całej firmy.

Jeżeli zainteresował Cię omawiany materiał, to bez wahania wejdź na ten link – to niezwykle użyteczna treść (http://mangata.com.pl/), która prezentuje zbliżoną tematykę.

Czy należy w takim razie zainicjować zmiany zaczynając od pracowników? Zdecydowanie tak!