Na czym opiera się działanie wyłączników silnikowych i dlaczego ich działanie jest tak istotne?

Wyłączniki silnikowe to łączniki do zabezpieczenia, łączenia, a także wydzielania obwodów prądowych obciążeniem. Są one bardzo niezbędne, ponieważ chronią silniki przed zepsuciem w następstwie zblokowanego rozruchu, przeciążenia awarii czy braku jednej fazy w sieciach trójfazowych. Jak są wyposażone i co mogą działać?

Są zaopatrzone w termiczny wyzwalacz do chronienia uzwojenia silnika, czyli potocznie nazywane zabezpieczenie przeciążeniowe i wyzwalacz elektromagnetyczny, tak zwane zabezpieczenie zwarciowe. Samodzielne wyłączniki silnikowe z bimetalowymi wyzwalaczami zwłocznymi, jakie uzależnione są od prądu i tworzą bardzo wiarygodne techniczne rozwiązanie ochrony silników. Elementy wyzwalające są nadzwyczajnie czułe i działają na zanik fazy, są równocześnie złożone temperaturowo.

Silniki oraz przewody wodzące są w pełni bezpieczne przy pomocy wyzwalaczy zwarcie ustawionych na niezmienne parametry. Zapewniony jest także zapłon silników we wszystkich rodzajach pracy.

Czułe na zanikanie fazy są wspaniałe do ochrony silników. Żeby ochronić silnik wyłączniki silnikowe powinno się postawić na prąd znamionowy silnika. Bardzo istotną sprawą przy doborze wyłączników silnika jest sprawdzenie czułości na zanik fazy i prąd zwarciowy, po którym aparat jest w dalszym ciągu sprawny. Użycie wyłączników silnikowych to jednak inne zalety. Dzięki temu można zabezpieczyć nie tylko silnik, ale także stycznik przedstawiony na . Dzięki znacznej wytrzymałości na zwarcia nie musimy jeszcze intensywniej zabezpieczać różnych torów napędowych. Dlatego także musimy pamiętać o instalowaniu wyłączników silnikowych przed zetknięciem.

W systemach, gdzie używana jest praca wielowątkowa falownika zalecane jest stosowanie wyłączników silnikowych do ochrony poszczególnych silników. Jesteśmy w stanie w takiej sytuacji użyć styki dodatkowe, które informują system sterowniczy o wyzwoleniu zabezpieczenia, a co za tym idzie właściwą reakcję na występowanie błędu. Mnóstwo firm ma w swojej ofercie napędy (link do strony), które są wyposażone w wyłącznik silnika połączony ze stycznikiem. Taki więc moduł nazywany jest rozrusznikiem silnikowym. To wszystko powoduje, że tego typu system lepiej funkcjonuje i jest bezpieczniejszy.