Metody separowania metalu – objaśniamy zabieg cięcia laserem i wodnego.

Metody rozgraniczania metalu są różne, usługodawcy proponują nam podobnie często laserowe, wodne, plazmowe, jak i tlenowe. Scharakteryzujemy dwa pierwsze zabiegi, są one bowiem w najwyższym stopniu powszechne.

Obróbka laserem
Autor: Barta IV
Źródło: http://www.flickr.com
Cięcie laserowe jest najbardziej innowacyjną metodą cieplnego rozdzielania towaru. Jest nadzwyczaj wierne i szybkie. Umożliwia obróbkę różnych odmian stali a także stopów metali nieżelaznych. Ich zakres zależy od zastosowanego źródła laseru. Najświeższe wyjście, oparte o technikę „Fiber” generuje wiązkę oraz przenosi ją do głowicy za pomocą światłowodu, co rozszerza możliwości zastosowania przecinarek i także wyraźnie obcina wartości obsługi.

Cięcie laserem redukuje także w wymowny sposób spożytkowanie energii elektrycznej . Nowoczesna technologia zezwoliła na eliminację drogocennych i ciężkich w serwisowaniu części prowadzenia wiązki – układu luster wraz z akcesoriami. Wiedzenie odbywa się współcześnie przez pewny i automatyczny przewód (arapneumatik.pl/k-132-przewody-pneumatyczne) – www.termoaparatura.com.pl – światłowodu.

Żywotność systemu IPG wynosi minimum 100 tys. godzin. Do tego do funkcjonowania przecinarki nie są już wymagane gazy o dużej czystości, a do biegnięcia wiązki nie jest wykorzystywany dwutlenek węgla. Rozdzielanie towaru za wsparciem strumienia wody z czy bez dodatku ścierniwa jest stworzony do wszelkiego rodzaju surowców od metalu po szkło oraz drzewo.

Na domiar tego, jeśli obrabiany materiał nie zdoła pozostać poddany działaniu wysokiej temperatury, to z uwagi na brak wpływu strefy ciepła, cięcie wodą jest jedyną sposobnością. Obręby ciętych fragmentów nie nadtapiają się, zachowując przy tym wybitnie wysoką jakość krawędzi (nie wymagającą uzupełniającej obróbki).

Cięcie wodą wykorzystuje się w razie półproduktów takich jak gumy, gąbki, szkła, kamienie, skóry. Najważniejsze zalety takiej metody to: perfekcyjne zużycie materiału, na skutek małej szerokości cięcia , precyzyjny wynik ciętych granic jak również sposobność cięcia części nadzwyczajnie drobnych oraz wielkich gabarytów.

Zarówno pierwsza jak i druga metoda cięcia metali jest nagminnie stosowana. Stosuje się ją zarówno w mniejszych jak i dużych firmach. Proste i prędkie oddzielanie to efekt długoletniej pracy nad tą techniką, do tej pory notabene się ją optymalizuje. Więcej na