Łączniki instalacyjne i gniazda elektryczne powinny być nie tylko gustowne, ale również poręczne

Rozstawienie gniazdek i łączników instalacyjnych, należy zaplanować w fazie tworzenia instalacji oświetleniowej. Zasadą jest, że włączniki montuje się wewnątrz pomieszczeń, po tej samej stronie co klamka od drzwi. W małych pomieszczeniach jak pomieszczenie gospodarcze czy garderoba, ale też łazienka, włączniki sugeruje się zakładać przed wejściem. Aby były praktyczne w użytkowaniu.

Włącznik światła
Autor: bonimo
Źródło: http://www.flickr.com
Dodatkowo powinny być umieszczone 110-120 cm od poziomu podłogi. Zarówno włączniki światła, jak i kontakty różnią się wyglądem, rolami, sposobem montażu oraz obsługi. Istnieją w szerokim wachlarzu kolorów. Najpowszechniejsze są cały czas białe i kremowe. Wykonane są z najróżniejszego tworzywa.

Chociaż najczęściej widuje się osprzęt wyprodukowany z niewrażliwego na zarysowania, tworzywa sztucznego. Można też spotkać łączniki wyprodukowane ze szkła, metalu, kamienia, porcelany a nawet drewna. Mogą być pokryte okładzinami, np. ze skóry. Wyobraźnia producentów w tej dziedzinie nie ma zasadniczo żadnych barier. Gdy chcielibyśmy sterować oświetleniem z kilku punktów, np. na dwupoziomowych schodach, konieczne będą trzy miejsca do włączania i wyłączania światła – przykładowo na parterze, na piętrze i na poddaszu. W takiej sytuacji same łączniki schodowe to za mało. Instalację elektryczną trzeba uzupełnić o łącznik krzyżowy podwójny, który wpina się między dwa włączniki schodowe. Część łączników ma tzw. ściemniacze, ułatwiające oprócz roli włączania i wyłączania oświetlenia również zmianę jego nasilenia.

Ze ściemniaczy, nierzadko korzysta się, żeby wytworzyć odpowiedni klimat, np. w trakcie seansu filmowego. Niektóre ściemniacze zaopatrzone są we właściwe diody, umożliwiające wizualizację poziomu światła.

Zaintrygował Cię ów wpis? To świetnie! Nowe równie świeże treści odszukasz pod tym odnośnikiem – tam oczekuje na Ciebie dalszy ciąg (http://www.reklamywiktor.pl/oferta/oferta-pracowni-reklamy-wiktor.html).

Pracą ściemniaczy można kierować ręcznie lub przy pomocy pilota. Nabywając włącznik ze ściemniaczem, warto zwrócić uwagę na to, czy zmienia on także natężenie oświetlenia lamp energooszczędnych i diodowych typu LED. Sprawdź tutaj: polecana oferta.

gniazdko elektryczne
Autor: Jenny Ondioline
Źródło: http://www.flickr.com
Kontakty można łączyć ze sterownikami natężenia oświetlenia, ale również łącznikami czasowymi, łącznikami scenariuszy czy też zwykłymi łącznikami.

Jeśli spodobał Ci się analizowany wpis, kliknij ten link – na pewno też warto zobaczyć tutaj (http://www.etteplan.com/pl/uslugi/tworzenie-oprogramowania/tworzenie-aplikacji) kolejny ciekawy materiał.

Ma to sens głównie wtedy, gdy do kontaktów włączonych jest parę urządzeń pozostających w trybie czuwania. Aby ustrzec się niepotrzebnych nakładów, trzeba za pomocą przełącznika odciąć dopływ energii.