Kwestie związane z bankami dla przedstawicieli przedsiębiorstw

Sporo osób, przeważnie tych zatrudnionych na etacie, marzy o założeniu własnej firmy. Tym bardziej, iż założenie własnej firmy nie jest szczególnie skomplikowane.

Podstawową kwestią jest założenie konta w banku, ponieważ o sytuację finansową firmy powinniśmy zatroszczyć się od samego początku. Banki prześcigają się w ofertach dla przedsiębiorców. Dobrze jest więc zainteresować się, jakie możliwości, kredyty czy pożyczki nam gwarantują. Na stronie internetowej każdej placówki, zobaczymy szereg usług przeznaczony dla małych i średnich przedsiębiorstw.

spotkanie firmowe
Autor: dhub limited
Źródło: http://www.flickr.com

Zamiarem konta firmowego jest oddzielenie transakcji prywatnych od związanych z prowadzoną działalnością. W pierwszej kolejności pomaga to w prowadzeniu księgowości, szczególnie, gdy właściciel firmy otrzymuje środki finansowe również z innego źródła. Również, w sytuacji kontroli skarbowej, urzędnicy mają wówczas wgląd tylko w transakcje na rachunku bankowym podanym w CEIDG, co może być mniej stresujące (wgląd w prywatne operacje mógłby okazać się bardziej kłopotliwy, np. jeśli osoba otrzymuje środki finansowe od rodziny).

Mądrym posunięciem może okazać się założenie konta firmowego w tym samym banku, w którym osoba prowadząca działalność gospodarczą posiada swój prywatny rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Takie konto firmowe umożliwi na uniknięcie opłat związanych z operacjami między kontami.

Prowadzenie firmy jest względnie proste, kiedy na bieżąco przychody pokrywają bieżące wydatki. To jednak sytuacja idealna, która w realnym świecie nie zawsze ma miejsce. Ciężko w takim okresie zaradzić tej sytuacji bez systemu wsparcia – banku, który może zagwarantować płynność finansową.

Kiedy zobowiązań w firmie mamy sporo, raty kredytu wynoszą więcej niż comiesięczne zyski, nietrudno popaść w długi. W takich chwilach warto skorzystać z ofert banku i skorzystać z takiej usługi jak kredyt hipoteczny dla firm. Przed podpisaniem umowy z bankiem powinniśmy jednak przemyśleć finansowe możliwości firmy i być świadomym przyszłych zobowiązań. Jeżeli ma to nam pomóc uregulować wysoko oprocentowane zadłużenia, a miesięczna rata nie jest większa od sumy pozostałych kredytów – konsolidacja jest najlepszym rozwiązaniem.