Kupujemy obiektyw dla początkujących – na co powinno się zwracać uwagę?

Obiektyw o ważny element każdego aparatu fotograficznego. Jeśli jego właściwości okażą się nieodpowiednie, wówczas nawet super matryca nie zapewni właściwej jakości zdjęcia. Jakie parametry sprzętu należy wziąć pod uwagę planując nabycie dobrego obiektywu? Jeśli obiektyw jest zły, wówczas w czasie wykonywania fotografii sprzętem z wysokiej jakości matrycą możemy utracić mnóstwo drogocennych informacji. Planując nabycie pierwszego obiektywu do lustrzanki należy sprawdzić jaki ma parametr ogniskowej i do jakiego typu zdjęć się nadaje. W ogniskowej – jak nazwa wskazuje, skupia się ognisko układu optycznego względem matrycy.

Obiektyw makro
Autor: Christopher Aitken
Źródło: http://www.flickr.com

Wartość tego parametru podaje się w mm, np. 50 , 100 czy 300 mm. Im niższa tym bliżej matrycy jest ognisko. To także szerszy kąt widzenia czyli większy obszar, który obiektyw może ująć w zdjęciu. Inaczej jest w przypadku wysokich wielkości ogniskowej. Wtedy kąt jest węższy, a przybliżenie większe.

Od tych miar wzięło się także nazewnictwo i przeznaczenie poszczególnych typów obiektywów. Szerokokątne, to te, których wartość wynosi mniej niż 50 mm, uniwersalne obiektywy mają ogniskową ok. 50 mm, z kolei teleobiektywy powyżej 80 mm. Drugim z parametrów istotnych przy zakupie obiektywu jest jasność. Im jej wartość jest niższa, tym lepiej.

Standardowym i szerokokątnym obiektywem dobrze jest robić zdjęcia większych scen – np. widoków. Do fotografowania małych lub szczegółowych elementów, których widok trzeba znacząco przybliżyć warto użyć obiektywów długoogniskowych.

Wśród znanych obiektywów wymienia się dodatkowo „rybie oko”, obiektywy makro i obiektyw „kitowy”. Ten ostatni jest niewymiennym elementem aparatu i nie posiada fascynujących parametrów.

Jakiej marki obiektyw wybrać?

Zdjęcie w technice rybie oko
Autor: Fernando L
Źródło: http://www.flickr.com

Wśród polecanych marek obiektywów znajduje się Sigma, posiada je każdy szanujący się sklep fotograficzny (link do strony). Sigma ma bogaty asortyment – oferuje w sprzedaży obiektywy w ponad 40 rodzajach, dla różnych typów aparatów, np. lustrzanki analogowej, lustrzanki cyfrowej, cyfrowe aparatów kompaktowych znanych marek – Sony, Olympus czy też Panasonic.

Profesjonalistów z radością informujemy, że nowe obiektywy Sigma wejdą do sprzedaży już w kwietniu 2014 roku. Mowa tu o o modelach 30 mm f/1.4 DC HSM z linii ART, 19 mm f/2.8 DN oraz 30 mm f/2.8 DN.
Z pewnością nie mogą się tego doczekać profesjonaliści.
Sugerowana cena detaliczna 30 mm f/1.4 DC HSM z linii ART wynosi 1990,00 zł brutto.
Sugerowana cena detaliczna Sigma 19 mm F2.8 DN i Sigma 30 mm F2.8 DN, to 690,00 zł brutto.