Które przyrządy są stosowane do określenia odczynu ph

Na lekcjach zdobywamy wiedzę na temat tego, co ma wpływ przykładowo na odczyn wody i w jaki sposób owy odczyn da się zmienić. Zdarza się również, że otrzymujemy od nauczyciela papierek lakmusowy, który pozwala na określenie odczynu, w zależności od tego, jak się zabarwi możemy powiedzieć, czy odczyn konkretnej substancji, w tej sytuacji płynnej jest zasadowy, obojętny albo kwaśny.

laborant w laboratorium
Autor: Matteo Bagnoli
Źródło: http://www.flickr.com
Jednak, jeżeli chcielibyśmy bardzo dokładnie sprawdzić odczyn, to trzeba kupić ph metr. Ludzie, którzy zajmują się badaniem odczynu, bo jest im to konieczne do rozpoczęcia różnego rodzaju prac posiadają ph metry, które mogą sprawdzić odczyn nawet w glebie.

Czy ten wpis wciągnął Cię zupełnie? Jeśli tak, to przeczytaj także odmienny pełny wpis, który ma równie fascynujące wiadomości.

Tak, więc jak prosto się domyślić można kupić przeróżne ph metry, które będą w stanie ułatwić pracę , która jest związana właśnie z odczytem odczynu danej substancji. Ceny ph metrów też są bardzo różne, te najprostsze można zakupić faktycznie tanio, te lepsze rozpoczynają się w okolicy powyżej 100 złotych, te najsolidniejsze to ceny wahające się w granicy kilkuset złotych. Ale, jak wiadomo, na dobrym sprzęcie nie ma, co oszczędzać.

Może Cię również zainteresować:

Czujnikprzetwornik pt100 wysokości temperatury

W różnych sytuacjach, o których nie mamy pojęcia, został wykorzystany czujnik temperatury. Zdaje nam się, że ot tak wszystko właściwie funkcjonuje, bez zbędnego regulowania. Ale prawda prezentuje się tak, że gdyby nie przykładowo termopara, to niestety mogłoby dojść do różnego rodzaju dziwnych sytuacji. Tymczasem dzięki czujnikowi jesteśmy w stanie wszystko we właściwym momencie rozwiązać. Jest dużo urządzeń, w których wykorzystywane są właśnie termoelementy. Muszą być one jednak faktycznie odporne na wyższe temperatury, bo inaczej, przy wzroście temperatury mogłyby się stopić, a wtedy nie mogłyby informować nas o pomiarach .

czujnik temperatury
Autor: tomasz przechlewski
Źródło: http://www.flickr.com
Dobrze, więc zastanowić się, w jakich sytuacjach najsensowniej postawić na czujniki temperatury z termoparą, żeby nie być potem zdziwionym, że przy określonej temperaturze czujniki te przestaną działać. Jednak dokładność czujników z termoparą jest naprawdę wysoka. Dlatego zanim wybierzemy czujnik temperatury trzeba sprawdzić jego parametry i mieć wiedzę, do czego konkretnie będziemy stosować dany czujnik, tj. do jakiego rodzaju substancji, w jakiej sytuacji. Wtedy będziemy mogli wybrać właściwy produkt, dopasowany do naszych potrzeb.