Które profesjonalne oświetlenie najlepiej sprawdzi się na scenie?

Światło było obecne na scenach muzycznych i teatralnych od najdawniejszych czasów. Jeszcze kilkanaście lat wcześniej popularne było wykorzystywanie dużych i niewygodnych lamp scenicznych, których głównymi minusami była duża konsumpcja energii elektrycznej oraz fakt że w dużym stopniu nagrzewały się do wysokich temperatur.

Ciepło od poziomu  1
Autor: INPLUS PR
Źródło: INPLUS PR

Sztuka wizualna w ostatnim dziesięcioleciu przeżyła jednak wielką ewolucję. W miejsce głowic scenicznych stosuje się dziś lampy ledowe, które mają niewielką masę, są energooszczędne, a ponadto mogą być sterowane i synchronizowane komputerowo, co umożliwia otrzymanie fenomenalnych rezultatów wizualnych. Na scenach używane są oprócz tego głowice laserowe, które świetnie współpracują z wytwornicami dymu, oraz pozostałe pomniejsze elementy do oświetlania jak np. węże świetlne lub taśmy led.

Praca oświetleniowca

W ostatnich latach narodziła się nawet specjalność tzw. v-jay’a, czyli osoby będącej ekspertem w oprawie świetlnej imprez muzycznych.

Taki artykuł przedstawia bardzo interesujące sprawy, więc jeżeli chcesz poznać prezentowany temat bardziej, zobacz także to oryginalne źródło (http://www.promus.katowice.pl/oferta/przenosniki/przenosniki-kubelkowe/).

Tego rodzaju specjaliści opracowują widowiska wizualne dla muzyków, prowadzą współpracę z Djami, są ponadto pracownikami klubów muzycznych, gdzie pomagają w instalacji urządzeń oświetleniowych.

Terapia światłem
Autor: Sigma
Źródło: Sigma

Najważniejszym wyposażeniem takiego pracownika jest konsoleta sterująca. Taka konsoleta jest podobna do tej używanej przez akustyków – posiada suwaki, ekrany dotykowe i pokrętła. Pozwala na zaprogramowanie uprzednio przygotowanego programu wizualnego (na przykład połączonym z tzw.

Zainteresował Cię ten artykuł? Więc czytaj to marmury, na co masz chęć na następnej stronie, którą z pasją dla Ciebie stworzyliśmy.

setem Djskim), bądź ręczne sterowanie głowicami oświetleniowymi, na przykład podczas występu zespołu. Taka urządzenie umożliwia oprócz tego współpracę z rzutnikami i wyświetlanie dodatkowych wizualizacji.

Niedrogie oświetlanie

Sprzęt oświetleniowy jest obecnie na tyle niedrogi, że duża liczba Djów, pracujących na imprezach lub weselach, jest w stanie kupić własny zestaw dostosowany do swoich wymagań. Tacy artyści zwykle używają głowic laserowych, wytwornic dymu, do powszechnych sprzętów zalicza się ponadto tzw. taśma led.

Takie taśmy są bardzo efektowne, gdy umieszcza się je np. u podstawy konsolety. Są one dodatkowo zaopatrzone w mikrofon, który dopasowuje aktualne światło do puszczanej muzyki. Istnieje ponadto możliwość synchronizacji kilku taśm z pojedynczym mikrofonem, tak żeby wyświetlały one dokładnie taki sam efekt.