Księgowość przedsiębiorstw – to proste! Pod warunkiem kiedy masz sprawdzone biuro.

Jeśli podejmujemy decyzje o założeniu samodzielnej działalności gospodarczej, już po pojawieniu się tego pomysłu dobrze jest porozglądać się za renomowanym biurem rachunkowym albo zaufanym doradcą podatkowym. Żeby nadążać za zmieniającymi się przepisami prawnymi dotyczącymi księgowości, kadr i płac, prowadząc przy tym swoje interesy, dobrze jest mieć kogoś zaufanego.

Spotkanie biznesowe
Autor: Vladimir Yaitskiy
Źródło: http://www.flickr.com
Sprawdzony doradca podatkowy nie tylko będzie na bieżąco z wszystkimi publikacjami i zmianami, doradzi w kluczowych kwestiach, lecz też nigdy nie odprawi z kwitkiem swojego klienta. Służy pomocą zarówno przy sprawach większych, jak kontrola z urzędu albo wnioski leasingowe, jak i mniejszych – dowód wewnętrzny, rozliczenie zaliczki albo noty korygujące.

Jak otworzyć firmę i załatwić sprawy formalne w ciągu jednego dnia – to pytanie zadaje sobie wiele osób, które posiadają pomysł na nowy biznes i chcą go odpowiednio spożytkować, lecz obawiają się tony papierów i nieplanowanych wydarzeń czy wysokich kosztów. Wtedy dobrze jest ustalić sobie wcześniej spotkanie z naszym biurem i zapytać o szczegóły, a potem zaplanować wizytę w urzędzie miejskim (żeby złożyć odpowiednie pisma) i w skarbówce.

Kiedy mamy już za sobą rejestrowanie działalności, nadano nam numer REGON i NIP, możemy zacząć działać. Dobrze jest również otworzyć drugie konto w banku tylko dla finansów przedsiębiorstwa oraz mieć nowy numer telefonu. Gdy mamy już te dane, dobrze jest zrobić sobie pieczątkę. Wprawdzie nie jest ona wymagana wg przepisów polskiego prawa, ale przyda się w wielu instytucjach. Jak otworzyć firmę i gdzie się udać już wiadomo, ale jest również istotna różnica pomiędzy tym, czy działalność zakłada kobieta, czy mężczyzna, zwłaszcza kiedy planujemy mieć dzieci .

Dobrze jest zapytać księgową o sprawy ZUS-ów i zasiłków. Jeszcze do niedawna temat „zasiłek macierzyński a działalność gospodarcza” był przedmiotem zagorzałych dyskusji, ponieważ wystarczyło zwiększyć ZUS-owskie składki do najwyższego poziomu, a później zajść w ciążę i pobierać zasiłek (zobacz komu nie przysługuje zasiłek dla bezrobotnych) czyli otrzymywać bardzo wysoką „pensję” . Z tej luki prawnej skorzystało sporo kobiet, jednak od 1 listopada 2015 w życie wprowadzone zostają inne przepisy, które to uniemożliwią. Księgowa na pewno podpowie dobre działania finansowe w przypadku naszej ciąży.

Płacąc księgowej kupujemy sobie de facto wygodę i wiedzę osoby doświadczonej. Księgowa dopatrzy terminów faktur, naszykuje dowód wewnętrzny, rozjaśni takie zagadnienia, jak zasiłek (zobacz ile wynosi zasiłek bezrobotnych) macierzyński a działalność gospodarcza. Oczywiście wydatki związane z prowadzeniem księgowości firmy możemy wliczyć sobie w koszty prowadzenia firmy.