Księgowość w przedsiębiorstwie

Dla większości osób noszących się z zamiarem założenia własnej firmy, opanowanie księgowości może być sporym problemem. Załóżmy, że firma jest VAT-owcem, zatrudnia pracowników, a co za tym idzie faktur przychodowych pojawia się coraz więcej.

Elektroniczne rozliczanie PIT
Autor: „PictureYouth”
Źródło: http://www.flickr.com

Przerażony ilością obowiązków przedsiębiorca, zaczyna zastanawiać się nad zatrudnieniem prywatnej księgowej. To dobry wybór, gdyż wykwalifikowana osoba zajmie się wszystkimi formalnościami i przeprowadzi przedsiębiorcę przez meandry przepisów.Wszyscy przedsiębiorcy zobowiązani są do złożenia deklaracji podatkowej PIT 2015 (czytaj – pit 2015 – szybko i skutecznie). Spora odpowiedzialność za ewentualnie popełnione błędy oraz wymóg bycia na bieżąco ze wszystkimi zmianami zasad rozliczania są przyczyną, iż wielu przedsiębiorców obawia się samodzielnego prowadzenia księgowości w firmie. Z tego względu, aby podsumowanie roku przebiegało sprawniej, dobrze jest zdecydować się na przekazanie spraw finansowo-księgowych wykwalifikowanej osobie.

Uwolni to właścicieli firm od wielu obowiązków, pozwalając skupić się na realizacji podstawowych celów przedsiębiorstwa. Nadmienić trzeba, iż ma to znaczenie w przypadku mniejszych firm, gdy właściciel poświęca się jej bez reszty, narzekając na niedostatek czasu spowodowany koniecznością realizowania pewnych obowiązków (sporządzenie sprawozdań, naliczenie zaliczek na podatek, naliczenie wynagrodzeń itp.). Współpraca z wykwalifikowanymi osobami umożliwia spokojnie skoncentrować się na prowadzeniu przedsiębiorstwa.

Księgowość w małej firmie możemy również prowadzić samemu. Czy wymagane są do tego kursy księgowości? Z reguły nie, szczególnie jeśli w rachunkowości będzie się wykorzystywało dodatkowo oprogramowanie pozwalające na prowadzenie rozliczeń. Fundamentalna wiedza będzie jednak niezbędna. Trzeba uwzględnić również tempo zmieniających się przepisów oraz zmian dotyczących składania Pit-ów, jak choćby dostarczanie od nowego roku deklaracji drogą elektroniczną.