W jaki sposób założyć swoją firmę?

Dla mnóstwa osób własna firma jest spełnieniem marzeń i ambicji oraz symbolem wolności zawodowej. Zakładanie działalności gospodarczej, wbrew powszechnej opinii, nie jest sprawą niełatwą. Jak kreuje się proces rejestracji przedsiębiorstwa? Trzeba pamiętać o paru zagadnieniach.

Pieniądze na podatek
Autor: sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
Obecnie założyć działalność można praktycznie już w trakcie jednego dnia. W jaki sposób to zrobić? Na początek trzeba w Urzędzie Miasta lub Urzędzie Gminy dostarczyć wniosek CEIDG-1. Można także stworzyć przedsiębiorstwo przez net, ale w tym przypadku niezbędne jest posiadanie elektronicznego podpisu. Trzeba zaznaczyć, że zakładanie działalności gospodarczej jest wyłącznie za darmo.

Po złożeniu wniosku, Urząd wysyła dane do CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej, która podlega bezpośrednio Ministrowi Gospodarki), która dokonuje rejestracji przedsiębiorstwa, a także przesyła notatkę na ten temat do US oraz ZUS-u. Sami również powinniśmy się we właściwym wg miejsca zamieszkania oddziale ZUS-u stawić w czasie tygodnia od dnia założenia firmy, aby dokonać zgłoszenia przedsiębiorcy jako ubezpieczonego.

Podoba Ci się taki wpis? Jeżeli tak, to niewątpliwie ucieszy Cię informacja, że analogiczny artykuł jest tuż obok. Zwyczajnie zobacz ten link sprzedaż szkolenia.

Oczywistością jest też, by po tym systematycznie i w odpowiednim czasie płacić wszystkie składki za siebie oraz za pracowników. W przypadku spóźnień, trzeba będzie niestety zapłacić odsetki zus za zwłokę.

Kolejnym etapem jest wysłanie przez CEIDG wniosku do Urzędu Statystycznego o nadanie numeru REGON oraz do Urzędu Skarbowego z notatką o wybranej przez nas formie opodatkowania. Przedsiębiorca ma do wybrania parę możliwości opodatkowania, wśród nich najbardziej popularna jest forma, w jakiej płaci on podatek zliczony na podstawie skali podatkowej. Te progi podatkowe wynoszą obecnie odpowiednio 18 procent oraz 32 procent .

Dobrze jest pamiętać, że osoba zakładająca swoją działalność zobowiązana jest także do założenia konta w banku (nie musi być wyłącznie firmowym, może być złączony z prywatnym). Można także zrobić firmową pieczątkę – nie jest to obowiązkowe, ale stanowi spore ułatwienie w czasie codziennej pracy, np. przy ręcznym wystawianiu faktur lub wizytach w urzędach. Przed założeniem firmy powinno się również upewnić, czy w przypadku naszej działalności nie będą konieczne specjalistyczne koncesje lub zezwolenia.