Kredyt hipoteczny – co powinieneś wiedzieć?

Kredyt hipoteczny jest kredytem, za którym często rozglądają się osoby zaczynające wspólne życie. Nie tylko po zawarciu związku małżeńskiego, lecz również po prostu żyjący razem oraz chcący mieć swoje mieszkanie, które będą mogli zaaranżować tak, jak od zawsze marzyli. Nadmieniony kredyt jest najlepszą metodą na to, aby dążenia te osiągnąć, oczywiście o ile nie dostaliśmy spadku albo nie uzbieraliśmy potrzebnej kwoty, co jest trudnym zadaniem.

Co zatem należy wiedzieć, jeśli i Ty zastanawiasz się nad tego rodzaju produktem bankowym?
Finanse
Autor: frankieleon
Źródło: http://www.flickr.com

Po pierwsze kredyty hipoteczne zawierane są z instytucjami finansowymi na podstawie umowy. Kredytodawca zobowiązuje się udzielić określonej sumy na dokładnie ustalony czas, kredytobiorca natomiast ma tę kwotę spłacać – regularnie i w wysokości zapisanej w dokumencie. Kredyt można spożytkować na wybudowanie domu bądź kupno nieruchomości, zależnie od tego, w jakim miejscu chcemy mieszkać. Podpisywana umowa jest umową długoterminową, zazwyczaj na 20 czy 30 lat, a racie (zobacz powołaj się na nas) zabezpieczony jest hipoteką. Sprawdź też kredytami (zobacz pożyczki pod zastaw działki rolnej).

Znaczy to, iż jeżeli kredytobiorca nie będzie w stanie uiszczać kredytu, bank rości sobie prawa do nieruchomości jako pierwszy z pozostałych wierzycieli. Wzięcie kredytu hipotecznego wymaga właściwych przygotowań, na przykład spotkania z doradcą bankowym, jaki np. obliczy naszą zdolność kredytową i powie, na jaką sumę możemy sobie pozwolić. Dobrze jest iść do kilku instytucji finansowych, by dokładniej rozeznać się w ofertach oraz zdecydować się na propozycję, która będzie nam najbardziej pasować.

W przeciwnym wypadku może się okazać, że nierozważnie podjęliśmy błędne decyzje, z których już nie da się wycofać. Na koniec należy dodać, iż w kredytach dużym utrudnieniem mogą być karta kredytowa. Instytucje bankowe bowiem traktują je jako jedno ze zobowiązań miesięcznych, co obniża możliwą do pobrania sumę. Polecamy kredyt pod zastaw mieszkania.

Z tej racji lepiej jest zrezygnować z tego typu kart, zwłaszcza jeśli liczymy na pobranie wysokiej sumy, ponieważ planujemy zakupić kilkupokojowe mieszkanie albo przestronny dom za miastem. Warto jest starać się o kredyt, jeżeli tylko mamy pewną pracę oraz wiemy, że jest nas na niego stać. Rzecz jasna nigdy nie możemy przewidzieć, co zdarzy się w przyszłości, ale z dobrym ubezpieczeniem będziemy przygotowani na każdą sytuację.