
Po pierwsze kredyty hipoteczne zawierane są z instytucjami finansowymi na podstawie umowy. Kredytodawca zobowiązuje się udzielić określonej sumy na dokładnie ustalony czas, kredytobiorca natomiast ma tę kwotę spłacać – regularnie i w wysokości zapisanej w dokumencie. Kredyt można spożytkować na wybudowanie domu bądź kupno nieruchomości, zależnie od tego, w jakim miejscu chcemy mieszkać. Podpisywana umowa jest umową długoterminową, zazwyczaj na 20 czy 30 lat, a racie (zobacz powołaj się na nas) zabezpieczony jest hipoteką. Sprawdź też kredytami (zobacz pożyczki pod zastaw działki rolnej).
Znaczy to, iż jeżeli kredytobiorca nie będzie w stanie uiszczać kredytu, bank rości sobie prawa do nieruchomości jako pierwszy z pozostałych wierzycieli. Wzięcie kredytu hipotecznego wymaga właściwych przygotowań, na przykład spotkania z doradcą bankowym, jaki np. obliczy naszą zdolność kredytową i powie, na jaką sumę możemy sobie pozwolić. Dobrze jest iść do kilku instytucji finansowych, by dokładniej rozeznać się w ofertach oraz zdecydować się na propozycję, która będzie nam najbardziej pasować.
Z tej racji lepiej jest zrezygnować z tego typu kart, zwłaszcza jeśli liczymy na pobranie wysokiej sumy, ponieważ planujemy zakupić kilkupokojowe mieszkanie albo przestronny dom za miastem. Warto jest starać się o kredyt, jeżeli tylko mamy pewną pracę oraz wiemy, że jest nas na niego stać. Rzecz jasna nigdy nie możemy przewidzieć, co zdarzy się w przyszłości, ale z dobrym ubezpieczeniem będziemy przygotowani na każdą sytuację.