Prawo autorskie wciąż powinno okazać się przestrzegane

Rzecznik patentowy może nam wszystko dokładnie wyjaśnić
Gdy udało nam się opracować coś nowego, zrobić coś czego jeszcze nikt do tej chwili nie wymyślił, to pragniemy mieć jedyne prawo do danej rzeczy i chcemy mieć pewność, że nikt inny nie będzie się kreował na jej twórcę. Przez to właśnie musimy opisać nasz pomysł oraz powiadomić o tym instytucję, która oceni, czy rzeczywiście nic takiego jeszcze nie powstało.

Continue reading “Prawo autorskie wciąż powinno okazać się przestrzegane” »

Transportowanie produktów z Chin. O jakich rzeczach trzeba pamiętać?

Handel jest zajęciem, jakie jest niemal tak stare jak sama ludzkość. Z początku była to z reguły transakcja bardziej polegająca na wymianie określonych towarów. Jedna strona posiadała coś co potrzebne było drugiej i odwrotnie. Handel z reguły wiązał się z konkurencją, jednak szczególnie dzisiaj ta konkurencja jest ogromna. Coraz ciężej przebić się z własnym pomysłem na interes, ponieważ rynek jest dość mocno nasycony różnymi towarami oraz usługami. Z tego powodu trzeba się jakoś odznaczać oraz być atrakcyjniejszą firmą dla klienta aniżeli konkurencja. Ogromną zaletą dla ewentualnych klientów jest niska cena. Z tego też powodu wciąż więcej firm decyduje się na import z Chin. Jak przedstawia się taka współpraca i jakiego rodzaju formalności należy załatwić?

Continue reading “Transportowanie produktów z Chin. O jakich rzeczach trzeba pamiętać?” »

Prowadząc własną działalność gospodarczą musisz zwrócić uwagę na prawa autorów

Sporo osób zastanawia się, w jaki sposób odróżnić wzór użytkowy od przemysłowego. Trudno opisać ową różnić, ale spróbujemy pokrótce to wyjaśnić. Tak, więc wzór użytkowy a wzór przemysłowy to przedmiotami, które mogą zostać chronione przez prawo, jeżeli oczywiście są nowatorskie, tzn. nieskopiowane przez kogoś. Wzór użytkowy to dany przedmiot, dana rzecz, coś co możemy poczuć pod palcami, natomiast wzór przemysłowy to ogólne wrażenia dla oka, czyli wygląd. Aby szybciej to zrozumieć, weźmy stół, będzie wzorem użytkowym, jeśli np. będzie miał sześć nóg i blat będzie połączeniem szklanej powierzchni z drewnem (oczywiście wszystko zrobione w innowacyjny sposób), a wzorem przemysłowym będzie wygląd tego stołu, czyli to, jak będzie wyglądało szkło czy drewno oraz, że nogi będą z różnego typu drewna w różnych odcieniach. Można zgłosić kilka odmian wzorów przemysłowych, tzn. stół będzie mógł posiadać zamglone szkło w różnych kolorach. Taka jest najważniejsza różnica pomiędzy wzorem użytkowym a przemysłowym.

Continue reading “Prowadząc własną działalność gospodarczą musisz zwrócić uwagę na prawa autorów” »

Korzyści wynikające z wdrażania programów certyfikacji dla firm oraz ich klienteli

Na dzisiejszych, globalnych rynkach działa duża konkurencja. Z tej przyczyny firmy muszą szukać strategii tworzenia nowych sfer działalności, zachowując przedtem istniejące jak też czynić je w wyższym stopniu efektywnymi. Wykorzystanie systemów zarządzania jakością ISO jest coraz bardziej rozpowszechnioną i efektywną strategią osiągania tych celów.

Continue reading “Korzyści wynikające z wdrażania programów certyfikacji dla firm oraz ich klienteli” »

Pozyskiwanie informacji

Lata rozwoju gospodarki przyczyniły się do tego, że w licznych branżach rozwinęła się także konkurencja i potrzeba jej badania. W dzisiejszych czasach powstają rzadko spotykane wcześniej firmy, które odpowiedzialne są za zdobywanie wielu tajnych wiadomości i przekazanie za opłatą ich firmie konkurencyjnej. Przez to dział marketingu lub produkcji dowie się o tym, jak przeszkodzić danej firmie działanie. Podmiot tego typu to tzw. wywiadownia gospodarcza.

Continue reading “Pozyskiwanie informacji” »