Komputerowy sprzęt bez tajemnic czyli z jakich elementów i części zbudowane są komputery.

Czym jest komputer, powinny już wiedzieć nawet dzieci w szkole. Komputery stały się powszechnie wykorzystywane w życiu codziennym, stosowane są i do pracy, i do rozrywki. Lecz o ile prawie każdy wie, jak komputer wygląda i do czego służy, to niewiele ludzi, oprócz pasjonatów, będzie wiedziało, z czego tak naprawdę sprzęty komputerowe się składają. Zwłaszcza, że ostatnie lata to rosnąca popularność smartfonów, tabletów i laptopów, które tak naprawdę są pełnoprawnymi komputerami o mocy obliczeniowej wielokrotnie przewyższającej porządne komputery sprzed dwóch dekad.

ekran laptopa
Autor: Polytechnic Museum
Źródło: http://www.flickr.com
Jedyną różnicą pomiędzy normalnym komputerem który się składa z monitora, klawiatury i innych podzespołów w obudowie jest fakt, że w urządzeniach przenośnych wszystko zintegrowano w jednym elemencie, a tablety oraz smartfony nawet nie posiadają klawiatur, a jedynie dotykowy ekran. Jednak mimo takich różnic urządzenia te funkcjonują na podobnej zasadzie i mają analogiczne komponenty.

Czy zafascynowała Cię treść tej strony? Chcesz zgłębić większą ilość informacji? To, odszukaj stronę (https://www.logintrade.pl/), która da Ci mnóstwo fascynujących faktów.

Można sprawdzić je tutaj: słuchawki na USB.

Tradycyjne komputery składają się z paru podstawowych podzespołów. Zasadniczą częścią każdego urządzenia jest procesor z płytą główną. Procesor to to naprawdę mózg komputera, on wykonuje wszystkie obliczenia wynikające z użytych programów. płyta plexi – przejrzyj-> czytaj resztę pod adresem – główna z kolei steruje przesyłem informacji pomiędzy poszczególnymi podzespołami, odbiera sygnały z zewnętrznych urządzeń a także wysyła do nich dane otrzymane od jednostki sterującej. Żeby procesor mógł cokolwiek policzyć, musi mieć dostęp do pamięci RAM. Będzie ona służyć do przechowywania kodu programu do wykonania i tymczasowych danych, po wyłączeniu sprzętu zawartość tej pamięci jest tracona.

Dyski twarde także są nośnikiem pamięci, lecz na nich z kolei informacje nie giną po odłączeniu zasilania. Na dyskach twardych zapisywane są programy użytkowe, oraz pliki ze zdjęciami filmami i muzyką. Do omówienia pozostały jeszcze elementy zewnętrzne, przy pomocy jakich sprzęt komputerowy komunikuje z otoczenie, a zaliczane są do nich monitory, klawiatury i myszy. W jaki sposób nie wydać za dużo za sprzęt? Zobacz – baterie specjalnie do zasilaczy awaryjnych UPS.