Komornik, czyli egzekutor prawa

Zawód komornika ma dwa oblicza. Opinie ludzi o tej „pościgowej” profesji z reguły są traktowane społecznie jako negatywne. Spotkanie komornika podczas pracy oznacza spotkanie się z wyrokiem, co w praktyce życiowej równa się ściganiem z nakazu sądowej instytucji administracyjnej. Myślisz że wiesz wszystko o notarialnym ściganiu?

Pracę komornika z reguły utożsamiamy przez pryzmat wniosków podejmowanych, które egzekwuje on zza biurka. Komornik działa na sądowo podjętych decyzjach. Niektóre elementy tej pracy mają charakter typowo biurowy. W dalszej kolejności komornik (kliknij hiperłącze) sprawdza się w wykonawczej pracy w terenie, jaką np. wykonuje elektryk.
Egzekucja długów

Egzekwowaniu postanowień na piśmie towarzyszy wizerunek istotnego „braku skrupułów”. Komornicy, podobnie jak kontrolerzy biletów komunikacji miejskich, biorą na swoje plecy razem z pojmowaniem zawodu wyładowania pełne złości. W nich doszukują się całego zła systemu prawa, choć w rzeczywistości są oni jedynie wykonującym elementem tzw. „góry”. Zdaniem typowych Kowalskich komornik – naszymi komornikami z gór tarnowskich – jest społecznym uzurpatorem, złodziejem, który bogaci się kolejnymi oszustwami na zwykłych obywatelach.

Badania z ostatnich lat wykazują jednak zmiany w społecznym pojmowaniu pracy komornika. Świadczy o tym nie tylko wyciszenie agresywnego „wydźwięku” (więcej lęku, mniej krytyki), ale i duża liczba kolejnych aplikacji komorniczych. Ograniczony liczbowo zawód wybierają absolwenci kierunków prawniczych. Nastawienie praktykantów kierowane jest na najtrudniejszą część zawodu, czyli chodzenie do mieszkań. Po tym widać, czy młody komornik faktycznie nadaje się do pracy z „teczkami”.
Stres wokół pracy i oddzielanie życia prywatnego to podstawy w fachu komornika. Wspomniane wyżej warunki pracy oznaczają stosunkowo lukratywne dochody tych urzędników. Sprawdzony w terenie komornik , jeśli poprowadzi do końca własne sprawy zainkasuje nawet ok pięć tysięcy złotych. Górnej sumy tutaj nie ma, jej wysokość zależy tylko od skuteczności prowadzenia spraw.