Kilka słów o systemach operacyjnych

W dzisiejszych czasach, które zdominowane są wciąż rozprzestrzeniającą się informatyzacją prawie każde urządzenie działa w oparciu o konkretny system operacyjny. Jest to specjalne oprogramowanie dzięki któremu użytkownik jest w stanie w pełni wykorzystywać wszystkie funkcje jakie daje mu dany sprzęt poprzez włączanie konkretnych aplikacji po komunikację z innymi, dołączanymi urządzeniami peryferyjnymi.

netbook
Źródło: pixabay.com

Obecnie na rynku dostępnych jest spora ilość systemów operacyjnych na wielu platformach. Zaczynając od komputerów i laptopów po smartfony, tablety, smart zegarki i wszystkie inne. Kiedy spojrzymy na ranking OS (a więc systemów operacyjnych) dla komputerów stacjonarnych i laptopów zobaczymy, iż nieprzerwanie od kilku lat na czołowym miejscu króluje system Windows w różnych wersjach. W ostatnim czasie firma Microsoft wypuściła na rynek system Windows 10, jaki pobił wszystkie obecne rekordy pobrań dla dotychczasowych wariantów tej platformy. Odpowiednio przygotowany proces wdrożenia tego systemu łącznie z właściwym marketingiem spowodowały, iż Windows 10 został ciepło przyjęty przez użytkowników. I pomimo, że w dalszym ciągu ustępuje on wersji Windows 7, to jego udział w rynku PC i laptopów wciąż rośnie.

Warto nadmienić, iż w przypadku zagadnienia takiego jak ranking OS widzimy tendencję rosnącego znaczenia systemów otwartych typu open source. Do takich niewątpliwie należy platforma Linux i wersje tj. Ubuntu czy też Debian. Jeżeli natomiast rzucimy okiem na ranking platform w ogóle, bez względu na typ urządzeń na które kierowana jest konkretna platforma to zauważymy, iż w pierwszej dziesiątce, oprócz wspomnianego Windows 10 oraz 7 plasują się także systemy mobilne: Android i iOS jak i platformy dla komputerów firmy założonej przez Steve’a Jobsa – MAC OSX. Wspominając o popularności Windows 10 należy zauważyć, iż można ten system zainstalować na naszym komputerze z właściwie spreparowanego pendrive’a, co zdecydowanie ułatwia oraz przyśpiesza procedurę upgrade’u naszej maszyny.

komputer
Autor: uPrism co.,ltd.
Źródło: http://www.flickr.com

Przed tym gdy zdecydujemy się na wgranie systemu Windows 10 za pomocą pendrive’a należy zbadać, które z narzędzi tego typu wybija się na tle reszty dostępnych modeli.

Jeżeli analizowana kwestia wydaje Ci się ważna oraz zamierzasz ją zgłębić również pod innym kątem, sprawdź więcej znajdziesz tu (https://www.wsiz.wroc.pl/) – ona też ją omawia.

Z pomocą przychodzi nam Internet – kiedy wpiszemy w Google: “ranking pendrive” dostaniemy znaczną ilość wyników z porównaniami, analizami i opiniami użytkowników o danych modelach. Ważnym elementem w tych analizach jest z całą pewnością wydajność, szybkość i zrównoważony stosunek ceny do jakości. Jeżeli chodzi o prędkość zapisu jak i odczytu danych z pendrive’a, to sprawdzane jest to, jak dany model radzi sobie przy procesowaniu różnorakich plików jak np. zdjęcia, muzyka, filmy etc. Tak więc przed tym, gdy zdecydujemy się na konkretny model przyda się lektura rezultatów dla zapytania “ranking pendrive”.