Kilka słów o systemach operacyjnych

W dzisiejszych czasach, które zdominowane są wciąż rozprzestrzeniającą się informatyzacją prawie każde urządzenie działa w oparciu o konkretny system operacyjny. Jest to specjalne oprogramowanie dzięki któremu użytkownik jest w stanie w pełni wykorzystywać wszystkie funkcje jakie daje mu dany sprzęt poprzez włączanie konkretnych aplikacji po komunikację z innymi, dołączanymi urządzeniami peryferyjnymi.

netbook
Źródło: pixabay.com

Obecnie na rynku dostępnych jest spora ilość systemów operacyjnych na wielu platformach. Zaczynając od komputerów i laptopów po smartfony, tablety, smart zegarki i wszystkie inne. Kiedy spojrzymy na ranking OS (a więc systemów operacyjnych) dla komputerów stacjonarnych i laptopów zobaczymy, iż nieprzerwanie od kilku lat na czołowym miejscu króluje system Windows w różnych wersjach. W ostatnim czasie firma Microsoft wypuściła na rynek system Windows 10, jaki pobił wszystkie obecne rekordy pobrań dla dotychczasowych wariantów tej platformy. Odpowiednio przygotowany proces wdrożenia tego systemu łącznie z właściwym marketingiem spowodowały, iż Windows 10 został ciepło przyjęty przez użytkowników. I pomimo, że w dalszym ciągu ustępuje on wersji Windows 7, to jego udział w rynku PC i laptopów wciąż rośnie.

Warto nadmienić, iż w przypadku zagadnienia takiego jak ranking OS widzimy tendencję rosnącego znaczenia systemów otwartych typu open source. Do takich niewątpliwie należy platforma Linux i wersje tj. Ubuntu czy też Debian. Jeżeli natomiast rzucimy okiem na ranking platform w ogóle, bez względu na typ urządzeń na które kierowana jest konkretna platforma to zauważymy, iż w pierwszej dziesiątce, oprócz wspomnianego Windows 10 oraz 7 plasują się także systemy mobilne: Android i iOS jak i platformy dla komputerów firmy założonej przez Steve’a Jobsa – MAC OSX. Wspominając o popularności Windows 10 należy zauważyć, iż można ten system zainstalować na naszym komputerze z właściwie spreparowanego pendrive’a, co zdecydowanie ułatwia oraz przyśpiesza procedurę upgrade’u naszej maszyny.

komputer
Autor: uPrism co.,ltd.
Źródło: http://www.flickr.com

Przed tym gdy zdecydujemy się na wgranie systemu Windows 10 za pomocą pendrive’a należy zbadać, które z narzędzi tego typu wybija się na tle reszty dostępnych modeli.

Jeżeli analizowana kwestia wydaje Ci się ważna oraz zamierzasz ją zgłębić również pod innym kątem, sprawdź więcej znajdziesz tu (https://www.wsiz.wroc.pl/) – ona też ją omawia.

Z pomocą przychodzi nam Internet – kiedy wpiszemy w Google: “ranking pendrive” dostaniemy znaczną ilość wyników z porównaniami, analizami i opiniami użytkowników o danych modelach. Ważnym elementem w tych analizach jest z całą pewnością wydajność, szybkość i zrównoważony stosunek ceny do jakości. Jeżeli chodzi o prędkość zapisu jak i odczytu danych z pendrive’a, to sprawdzane jest to, jak dany model radzi sobie przy procesowaniu różnorakich plików jak np. zdjęcia, muzyka, filmy etc.

Szukasz interesujących artykułów? To dobrze, ta strona internetowa (https://www.driveoo.pl/lokalizator-gps/) z pewnością Cię zaciekawi, ponieważ są tam wiele bardzo pożytecznych danych.

Tak więc przed tym, gdy zdecydujemy się na konkretny model przyda się lektura rezultatów dla zapytania “ranking pendrive”.